• rozwiń

Woźniak: Polska chce inwestować w Ignalinę

Woźniak: Polska chce inwestować w Ignalinę
Foto: TVN24 Foto: Piotr Woźniak zapowiada udział Polski w projekcie

- Polska chce być aktywnym inwestorem w nowej elektrowni atomowej w Ignalinie i chce, by elektrownia ta dostarczała ok. 1000-1200 MW dla jednej z polskich spółek energetycznych - oświadczył minister gospodarki Piotr Woźniak.

Zdaniem Woźniaka, zapewnienie takiej mocy polskiej spółce jest niezbędne do zbudowania efektywnego połączenia systemów energetycznych Polski i Litwy. By zapewnić wszystkim krajom uczestniczącym w projekcie dostęp do mocy na zadowalającym dla nich poziomie, całkowita moc elektrowni powinna być zatem znacznie większa, niż przewidywane 1600 MW.

Litwa, Łotwa i Estonia zainicjowały projekt elektrowni nuklearnej, chcąc zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną po planowanym na 2009 rok wygaszeniu przestarzałej elektrowni atomowej w Ignalinie z reaktorem typu czarnobylskiego. Do takiego rozwiązania litewski rząd zobowiązał się, wchodząc do UE.

Nowa elektrownia ma kosztować 2,5-4 mld euro. Pod koniec czerwca litewski parlament przyjął ustawę, która przewiduje, że Litwa będzie miała co najmniej 34 proc. akcji w tym projekcie. Pozostałe po równo przypadną Polsce, Łotwie i Estonii.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane