• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wolą kraść przez internet, niż podrabiać karty

Wolą kraść przez internet, niż podrabiać karty
Foto: sxc.hu Foto: Komputerowi przestępcy w natarciu

Phishing wypiera fałszerstwa kart płatniczych i kredytowych. Włamania do kont przez internet są częściej spotykaną formą tego typu kradzieży - wynika z danych brytyjskiego UK Cards Association, cytowanych przez BBC.

Według instytucji, w 2009 r. za pomocą sfałszowanych kart płatniczych i kredytowych skradziono w sumie 440 mln funtów, o 28 proc. mniej niż w 2008 r. To pierwszy spadek od trzech lat.

Bardziej uczciwi złodzieje?

Liczba fałszerstw i malwersacji dokonanych z użyciem kart zgubionych, bądź skradzionych była najniższa od 20 lat, zaś z użyciem kart podrobionych była w ujęciu rocznym o połowę niższa.

Mniej było m.in. przypadków przechwytywania kart bankowych wraz z identyfikatorem oraz malwersacji polegających na wyłudzeniu towarów przy transakcji telefonicznej z użyciem cudzej karty.

Czy bardziej zinformatyzowani?

Więcej natomiast odnotowano przypadków wyłudzenia lub przechwycenia danych osobowych klientów bankowości internetowej, czyli tzw. phishingu. W analogicznym okresie liczba ta wzrosła o 14 proc., i dotyczyła sumy 59,7 mln funtów.

Internetowi złodzieje wyłudzają dane tworząc imitacje stron internetowych banków, przesyłając fałszywe e-maile. Wszystko to może mieć na celu nie tylko wyłudzenie od odbiorcy danych osobowych lub danych karty, ale także zainstalowanie na jego komputerze potencjalnie szkodliwych programów podglądających i śledzących jego działania.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane