• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wódka także z bananów

Wódka także z bananów
Foto: TVN24 Foto: "Wódką" może być nazywany np. alkohol z bananów

Ministrowie rolnictwa państw UE przyjęli w poniedziałek nowe rozporządzenie o napojach spirytusowych, potwierdzając niekorzystną dla Polski, państw bałtyckich i skandynawskich szeroką definicję wódki.

Ministrowie potwierdzili rozwiązania przyjęte już w pierwszym czytaniu między Radą Ministrów UE a Parlamentem Europejskim. Tzw. szeroka definicja wódki przewiduje, że wódką będzie można nazywać alkohol wyprodukowany z każdego produktu rolnego. Z tym tylko rozróżnieniem, że w przypadku produktów nietradycyjnych (innych niż zboża, ziemniaki) na etykiecie będzie musiała znaleźć się informacja, że chodzi np. o banany czy winogrona.

Wódka wytwarzana ze zbóż lub ziemniaków będzie oznaczana po prostu jako "wódka". Natomiast wódka wyprodukowana z innych surowców będzie w dowolnym miejscu na opakowaniu opatrzona napisem "wyprodukowano z" wraz z nazwą wykorzystanego surowca.

Komisja Europejska zadowolona

Komisja nie kryła satysfakcji z porozumienia. - Osiągnięcie porozumienia między Radą, Parlamentem a Komisją już w pierwszym czytaniu jest sporym sukcesem – powiedziała komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Mariann Fischer Boel. - Cieszę się, że w kwestii definicji wódki potrafiliśmy osiągnąć pragmatyczny kompromis, który pozwoli producentom tego ważnego produktu skoncentrować się na swojej działalności. Uważam, że nowe rozporządzenie pomoże naszym producentom osiągnąć sukces oraz dostarczy wyjaśnień konsumentom - zaznaczyła.

Koniec tradycyjnej wódki?

Polsce, krajom bałtyckim i skandynawskim, gdzie produkuje się tradycyjną wódkę, nie udało się zbudować wystarczającej większości ani w Parlamencie Europejskim, ani w Radzie UE, by zabronić nazywania wódką alkoholu wyprodukowanego z innych produktów niż ziemniaki, zboża czy melasa buraczana.

Komisja Europejska, inicjatorka rozporządzenia, przekonuje, że dostosowuje ono unijne przepisy do wymogów Światowej Organizacji Handlu WTO (układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu), porozumienia w sprawie handlowych aspektów praw własności intelektualnej ("porozumienie TRIPs") oraz unijnego systemu oznaczeń geograficznych.

Nowe rozporządzenie określa jasno definicje wszystkich napojów spirytusowych i - zdaniem KE - pomoże producentom w promocji ich produktów, dostarczając jednocześnie konsumentom nowych, czytelnych informacji.

Nowe rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

mb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane