• rozwiń

Wódka łata budżet Rosji. "Nie powinna być tania"

Wódka łata budżet Rosji. "Nie powinna być tania"
Foto: sxc.hu Foto: Rosjanin wypija 18 litrów wódki rocznie

W ciągu najbliższych trzech lat cena wódki w Rosji ma wzrosnąć dwukrotnie - zapowiedział w środę prezydent Dmitrij Miedwiediew. Władze kraju chcą w ten sposób rozwiązać problem nadużywania alkoholu przez Rosjan, a przy okazji wzmocnić finanse państwa.

Ogłoszenie przez prezydenta Miedwiediewa planu ustawowej podwyżki minimalnej ceny spirytusu jest kolejnym krokiem w walce władz kraju z problemem nadużywania alkoholu przez Rosjan.

Recepta na recesję

W styczniu bieżącego roku wzrosła akcyza na piwo i wprowadzona została minimalna cena wódki w wysokości 89 rubli (niecałe 10 złotych) za pół litra. Wpływy do budżetu państwa pomogły wtedy wyjść Rosji z największej od 15 lat recesji. Obecnie Ministerstwo Finansów zapowiada kolejny, ponad 100 procentowy, skok cen.

- Wódka nie powinna być tania. Nie jest produktem pierwszej potrzeby - powiedział minister finansów Sergiej Szatałow. Jak podaje agencja Reuters, minister jest zwolennikiem wprowadzenia stopniowych podwyżek cen spirytusu. Szatałow ogłosił, że w najbliższym czasie, o 30 procent mają wzrosnąć również ceny papierosów.

Wódka nie powinna być tania. Nie jest produktem pierwszej potrzeby.

Szatałow

Ryzykowna polityka

Przed radykalnymi podwyżkami cen wyrobów alkoholowych ostrzegają analitycy rynku z agencji VTB Capital. Antyalkoholowej polityka państwa może uderzyć w lokalnych producentów i doprowadzić do monopolizacji branży. Istnieje też ryzyko upowszechnienia się nielegalnej produkcji alkoholu, a co z kolei zmniejszy ściągalność podatków.

Przeciętny Rosjanin spożywa 18 litrów czystego alkoholu rocznie. Alkoholizm jest co roku przyczyną śmierci pół miliona ludzi.

amk//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane