• rozwiń

Woda morska zasili Norwegię

Woda morska zasili Norwegię
Foto: TVN24.pl Foto: Morze źródłem energii odnawialnej

Norwegia zbuduje pierwszą na świecie elektrownię na wodę morską. Elektrownia określana jako "osmotyczna" będzie wykorzystywać różnicę w ciśnieniu między wodą słoną i słodką.

W teorii zasada działania elektrowni osmotycznej jest prosta. Jeśli dwie masy wody, słodkiej i słonej, przedzielić półprzepuszczalną membraną, woda słodka będzie przenikać w kierunku słonej. Ten ruch prowadzi z kolei do wzrostu ciśnienia, który może zostać przetworzony w energię za pomocą turbiny.

- Energia osmotyczna to bardzo obiecująca technologia - podkreślił Baard Mikkelsen, dyrektor generalny koncernu Statkraft, który wystąpił z tą inicjatywą. Firma ocenia, że z czasem przy pomocy tej technologii można będzie produkować na całym świecie energię w ilości odpowiadającej 13-krotności rocznej produkcji hydroelektrycznej w Norwegii.

Norwegia niemal w całości pokrywa swoje potrzeby energetyczne z energii wodnej. Prototyp elektrowni osmotycznej w Hurumie na południowym-wschodzie kraju będzie mógł produkować 2-4 KWh energii. Budowa obiektu ma zostać zakończona w przyszłym roku.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane