• rozwiń

Woda do picia czy dla energetyki? Musimy wybierać

Woda do picia czy dla energetyki? Musimy wybierać
Foto: wiki/ Wikipedia Foto: Elektrownia jądrowa Fukushima także potrzebowała dużych zbiorników wodnych do chłodzenia reaktorów

- Musimy zdecydować jak wykorzystać wodę w przyszłości. Czy chcemy ją spożytkować w elektrowniach, czy chcemy ją pić. Nie ma dostatecznie dużo wody, aby móc realizować oba te cele – mówi prof. Benjamina Sovacoola cytowany przez Puls Biznesu.

Jeśli nie zmienimy sposobu generowania elektryczności w 2040 roku będziemy mieć problem z dostępem do wody pitnej, ostrzegają naukowcy z duńskiego Uniwersytetu Aarhus. Energetyka zużywa ogromne ilości wody - jest jej największym konsumentem w większości miejsc świata - pisze Puls Biznesu. 

- Jeśli nadal będziemy generować elektryczność wykorzystując wodę w systemach intensywnego chłodzenia jak to robimy obecnie do 2040 roku pojawi się poważne niebezpieczeństwo braku wody i jej jakości w Azji, Europie i USA – powiedział Sovacool.

Rozwiązaniem jest ograniczenie jej zużycia przez ten sektor i zwiększenie inwestycji w energię solarną i wiatrową.

Woda jest dla energetyki surowcem strategicznym - służy m.in. do chłodzenia urządzeń oraz napędzania turbin, które z kolei wprawiają w ruch generatory. Jest niezbędna dla funkcjonowani9a elektrowni węglowych i jądrowych, ale też do wydobywania gazu ziemnego i z łupków, a także węgla czy ropy naftowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane