• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Woda cenna jak ropa

Turcja planuje wybudować wodociąg, który będzie dostarczał wodę do północnego Cypru. Podmorski rurociąg o 60-kilometrowej długości ma rocznie przenosić 75 milionów metrów sześciennych wody. W tureckiej części Cypru panuje największa od dziesięcioleci susza, zaś woda dostarczana jest tankowcami.

Woda ropą XXI wieku? Wprawdzie nie kosztuje jeszcze nawet stu dolarów za baryłkę, ale już niedługo będzie płynąć podmorskim rurociągiem.

Woda tak cenna jak ropa

Budowa wodociągu ma zacząć się w przyszłym roku. Turecka Republika Cypru Północnego jest dotknięta największą od dziesięcioleci suszą, a woda dostarczana jest tankowcami. Zbiorniki wody na wyspie są już prawie puste, ponieważ od 4 lat opady deszczu były niewystarczające.

Spożycie wody na świecie wzrasta: ogromne ilości są wykorzystywane w rolnictwie, rośnie też zapotrzebowanie coraz liczniejszej populacji ludzkiej.

- Doświadczamy braku wody, przede wszystkim czystej, a infrastruktura sieci wodociągowych na świecie jest bardzo słabo rozwinięta - komentował Ian Morley, dyrektor grupy inwestycyjnej Dawnayday Brokers.

Ekspert radził inwestować w akcje przedsiębiorstw zajmujących się wodą: - Na możliwości inwestycji patrzymy całościowo, biorąc pod uwagę firmy zajmujące się zarówno pozyskiwaniem wody, jak też jej transportem i oczyszczaniem - mówił Morley.

lad/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane