• rozwiń

Wnioski o zapłatę długu zalały e-sądy. Windykatorzy się spieszą

Wnioski o zapłatę długu zalały e-sądy. Windykatorzy się spieszą
Foto: TVN 24 Foto: Każdy, kto ma długi, może się spodziewać komornika, do e-sądów masowo trafiły nowe pozwy

Firmy windykacyjne zalały e-sądy wnioskami o zapłatę długów, czasami już nieistniejących. Zrobiły to zanim w życie weszły przepisy uszczelniające dochodzenie roszczeń drogą elektroniczną. To oznacza, że wkrótce do wielu osób mających zaległości może zapukać komornik.

W pierwszym półroczu do e-sądów - jak poinformowała Wiesława Zwierz, dyrektor Sądu Rejonowego Lublin-Zachód - wpłynęło dwukrotnie więcej spraw niż w zeszłym roku. Ponad 1,7 mln spraw musi być rozpatrzone według starych zasad. 

- Wszystkie firmy chciały zdążyć przed zmianą ustawy. Nie ma co bowiem ukrywać, że wprowadzenie zmian utrudnia składanie pozwów przez firmy do sądów elektronicznych - powiedział CNBC Biznes Paweł Szewczyk, prezes Kredyt Inkaso.

Obecnie w postępowaniu elektronicznym - zgodnie z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego - mogą być dochodzone wyłącznie roszczenia nie mające więcej niż trzy lata, licząc do dnia wniesienia pozwu.  

Zmiana ta to odpowiedź na falę wniosków o spłatę długów, często przedawnionych, które trafiały do e-sądu ze strony nieuczciwych windykatorów.

Bez PESEL nie ma pozwu

Jest jeszcze jedna istotna zmiana. Każdy, kto drogą elektroniczną będzie chciał dochodzić swoich roszczeń, będzie teraz musiał podawać w pozwach numer PESEL, NIP, KRS pozwanego.

Zaś e-sądy mają prawo ukarania powoda grzywną do 5 tys. zł, jeśli w złej wierze lub bez zachowania należytej staranności nieprawidłowo oznaczą numery identyfikujące pozwanego, jego miejsce zamieszkania lub firmę.

Do tej pory było bowiem tak, że komornicy dostawali postanowienia e-sądów bez żadnej weryfikacji dowodów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane