• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Włośnica nie pomoże w zniesieniu embarga na mięso

- Ostatnie przypadki zachorowań ludzi na włośnicę po spożyciu wędlin świadczą o tym, że w sferze nadzoru weterynaryjnego w Polsce wciąż występują problemy - uważa minister rolnictwa Rosji Aleksiej Gordiejew.

- W żaden sposób nie możemy wytłumaczyć naszym polskim kolegom, że kontrola jakości i bezpieczeństwa produkcji to święty obowiązek każdego państwa, gdyż wiąże się to ze zdrowiem obywateli - powiedział Gordiejew - A o tym, że w sferze tej w Polsce występują problemy, świadczą również ostatnie informacje o zachorowaniach ludzi na włośnicę po spożyciu wędlin - dodał rosyjski minister.

Gordiejew powiedział też, że problemy kontroli jakości mięsa eksportowanego z Polski wymagają "poważnego dopracowania".

- Razem z kolegami z Unii Europejskiej musimy ustalić to, co najważniejsze: kto powinien odpowiadać za jakość i bezpieczeństwo eksportu - narodowa służba weterynaryjna czy Komisja Europejska. Powinniśmy także określić, jak będzie wyglądać system kontroli i jakie dokumenty będzie się wydawać - oznajmił minister.

Według Gordiejewa, podstawowa masa rosyjskich norm i kryteriów jest zbliżona do regulacji europejskich, a problemy powstają w sferze stosowania przepisów i kontroli ich wykonywania.

W końcu maja prezydent Władimir Putin polecił Gordiejewowi, by "zintensyfikował dialog" z Unią Europejską w sprawie polskiego mięsa.

Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o partnerstwie i współpracy.

Na majowym szczycie UE-Rosja pod Samarą, nad Wołgą, Unia Europejska stanęła po stronie Polski, otwarcie przeciwstawiając się Kremlowi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane