• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Włoskie "ciężkie wyrzeczenia"

Włoski rząd przyjął dekret, którego celem jest uzyskanie budżetowych oszczędności w wysokości 24 miliardów euro w latach 2011-2013. Gabinet Silvio Berlusconiego przyznaje, że te "ciężkie wyrzeczenia" są konieczne, by uchronić Włochy przed takim kryzysem, jaki panuje w Grecji.

Kierowany do prac w parlamencie rządowy dekret z mocą ustawy przewiduje zamrożenie na cztery lata (począwszy od obecnego roku) pensji pracowników budżetówki, redukcję o 10 procent uposażeń ministrów, ograniczenie liczby samochodów służbowych, a także kosztów utrzymania obu izb parlamentu, Pałacu Prezydenckiego, rządu oraz nakładów na partie polityczne.

Pieniądze uzyskane w rezultacie cięć, jakie dotkną klasę polityczną i rządzącą, mają zostać przeznaczone między innymi na fundusz, z którego pokrywane będą koszty urlopów przymusowych pracowników wielkich przedsiębiorstw.

Rada Ministrów postanowiła, że rozporządzenia Obrony Cywilnej o ogłoszeniu stanu kryzysowego na danym terytorium, na przykład w związku z katastrofą naturalną, wydawane będą w porozumieniu z Ministerstwem Finansów.

Rząd zapowiedział też zdecydowaną walkę z plagą oszustw podatkowych, a także z nielegalnym hazardem. Dalsze oszczędności mają przynieść skrupulatne kontrole zakupu leków i negocjowanie korzystnych cen z ich dostawcami.

Poza tym w Rzymie ma zostać wprowadzona opłata za pobyt w tym mieście w wysokości do 10 euro, która byłaby dodawana do rachunku hotelowego. Przeciwko temu rozwiązaniu stanowczo już protestują hotelarze.

Wprowadzone mają zostać także opłaty za niektóre odcinki dróg łączących się z autostradami.

- Dekret jest jasnym przesłaniem tego, że państwo powinno kosztować obywateli mniej - oświadczył premier Silvio Berlusconi.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane