• rozwiń
  • WIG20 2201.92 +0.42%
  • WIG30 2502.22 +0.38%
  • WIG 58184.18 +0.35%
  • sWIG80 11647.22 +0.59%
  • mWIG40 3806.39 +0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:12

Dostosuj

Włoski strajk w polskich supermarketach

Włoski strajk w polskich supermarketach
Foto: TVN24 Foto: Włoski strajk w polskich supermarketach

Jeśli zamierzaliście zrobić dziś zakupy w sklepach dużych sieci, lepiej odłóżcie to na inny dzień. W czwartek pracownicy wielu z nich przystępują do tzw. strajku włoskiego. Ma to polegać na skrajnie skrupulatnym i dokładnym wykonywaniu obowiązków, co oznacza długie stanie w kolejkach przy kasie.

Jak wyjaśnił Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność", przystępując do strajku włoskiego, pracownicy będą się domagać poprawy warunków pracy i płacy. - Jest coraz mniej pracowników, pracodawcy robią oszczędności, a więc domagamy się zwiększenia zatrudnienia, bo jak sami pracownicy mówią, tak się dłużej pracować nie da - powiedział Bujara. - Chcemy też swobody zrzeszania się i wolnych niedziel - dodał związkowiec.

Gorsza praca przez agencję

Wyjaśnił, że wielu pracowników jest w handlu zatrudnianych w niepełnym wymiarze godzin albo na umowach na czas określony. - Chcemy się upomnieć o godną pracę w handlu. W imieniu tysięcy kobiet pracujących bardzo ciężko od niedzieli do niedzieli. Mówimy "stop" praktykom zatrudniania na umowy na czas określony. Bardzo dużo pracowników pracuje poprzez agencje pracy tymczasowej - są po prostu zmuszani do tego. Jest to praca gorsza niż praca na czas nieokreślony - stwierdził Bujara.

Zdaniem związkowców, polskie prawo pracy jest "nadmiernie uelastycznione". Chcą więc zaapelować do parlamentarzystów o jego zmianę.

Będą robić to, na co nie ma zwykle czasu

Strajk ma polegać na skrajnie skrupulatnym i dokładnym wykonywaniu obowiązków przez pracowników. - Na przykład kasjerki powinny sprawdzać towar, zaglądać do pudełek, czyli robić to, co powinny, ale normalnie brakuje na to czasu - powiedział Bujara.

Zaapelował także o cierpliwość i wyrozumiałość klientów. Zaznaczył, że protest nie jest wymierzony w żadną z sieci handlowych, ale ma na celu spowodowanie zmian systemowych.

ktom//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane