• rozwiń

Włoski minister: jesteśmy w recesji

- Sytuacja jest gorsza niż się spodziewaliśmy. Popatrzmy na liczby: jesteśmy w stanie recesji - powiedział minister rozwoju gospodarczego Włoch Corrado Passera. To pierwsza taka informacja przekazana przez przedstawiciela rządu w Rzymie.

Oficjalnie kraj znajduje się w recesji, jeśli jego PKB spada przez dwa kwartały z rzędu w ujęciu rocznym. W drugim kwartale gospodarka włoska urosła 0,8 proc. rok do roku. Ostateczne dane za trzeci kwartał nie są jeszcze znane. Z najnowszych prognoz wynika jednak, że w przyszłym roku włoski PKB spadnie aż o 1,6 proc.

Minister podkreślił, że sytuacja, w jakiej znalazły się Włochy, nie jest ich winą. - Przyczyny pochodzą z zewnątrz - powiedział Corrado Passera.

Ratunek w popłochu

Wypowiedź ta zbiega się w czasie z prowadzonymi w parlamencie Włoch pracami nad programem oszczędnościowym rządu Mario Montiego, który ma uzdrowić finanse publiczne. Głosowania nad pakietem w Izbie Deputowanych i Senacie odbędą się w najbliższych dniach.

Program, nazwany przez premiera "ratunkiem dla Włoch", przewiduje około 30 mld euro oszczędności, które mają zrównoważyć zadłużenie finansów publicznych w 2013 roku. W poniedziałek odbył się we Włoszech trzygodzinny strajk generalny w proteście przeciw temu pakietowi. Związki zawodowe, które wezwały do akcji, uważają, że rządowa polityka oszczędności w największym stopniu dotknie pracowników sfery budżetowej i emerytów.

Z kolei rząd oświadczył przed kilkoma dniami, że podejmuje wszystkie te kroki z powodu "skrajnego kryzysu finansowego i gospodarczego", panującego we Włoszech i powtórzył, że założenia programu muszą pozostać niezmienione.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane