• rozwiń
  • WIG20 2203.99 -0.37%
  • WIG30 2492.71 -0.29%
  • WIG 57823.80 -0.28%
  • sWIG80 11424.68 -0.25%
  • mWIG40 3657.11 +0.22%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:47

Dostosuj

Włosi zdradzili South Stream?

Włosi zdradzili South Stream?
Foto: nabucco-pipeline.com Foto: Nabucco na swej stronie prezentuje taką fotografię - w rzeczywistości budowa się nie zaczęła

Rosja zdecydowanie odrzuca ewentualność częściowego połączenia konkurencyjnych gazociągów Nabucco i South Stream. Taką wizję zaproponował dyrektor generalny włoskiego koncernu ENI, argumentując, że obniżyłoby to koszty obu projektów.

- W ogóle o tym nie rozmawiamy - oświadczył tymczasem rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko. Jego wypowiedź cytują rosyjskie agencje. - Dla europejskich konsumentów im więcej gazu, tym lepiej - dodał Szmatko.

South Stream, realizowany przez Gazprom i ENI, ma połączyć Rosję z Bułgarią, biegnąc po dnie Morza Czarnego z ominięciem Ukrainy. W Bułgarii ma się podzielić na dwie nitki - północno-zachodnią do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry oraz południową m.in. do Włoch przez Grecję.

Popierany przez Unię Europejską projekt Nabucco ma dostarczać gaz z rejonu Morza Kaspijskiego do Europy z ominięciem Rosji, aby zmniejszyć europejską zależność od gazu rosyjskiego. Konsorcjum Nabucco tworzą austriacki koncern OMV, węgierski MOL, rumuński Transgaz, bułgarski Energy Holding, rumuński Botas i niemiecka firma RWE.

Podczas sobotniej konferencji w Houston (USA) dyrektor generalny ENI Paolo Scaroni podkreślił, że te dwa projekty wymagają "ogromnych inwestycji". - Gdyby wszyscy partnerzy postanowili połączyć te dwa gazociągi na pewnym odcinku, moglibyśmy obniżyć wysokość inwestycji i koszty operacyjne oraz zwiększyć globalny zwrot z inwestycji - argumentował Włoch.

Tygodnik "Newsweek" napisał w swym rosyjskim wydaniu, że uwagi Scaroniego bardzo zirytowały Gazprom. Źródło w rosyjskim koncernie, zastrzegające sobie anonimowość, wspomniało nawet o "zdradzie". "ENI było dotąd partnerem Gazpromu w South Stream i jedynym prawdziwym sojusznikiem w walce z Nabucco" - pisze gazeta.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane