• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Włosi zarzucają agencjom ratingowym, że nie rozumieją "dolce vita"

Foto: EPA Foto: Pieniadze to nie wszystko!

Analitycy, którzy krytykowali Włochy, nie rozumieją włoskiego stylu życia - "dolce vita". Takie oskarżenia wysuwa przedstawiciel administracji w Rzymie i grozi gigantycznym pozwem przeciwko agencjom ratingowym, które obniżając ocenę kredytową Włoch, miały pogłębiać kryzys zadłużenia na Półwyspie Apenińskim.

Agencjom ratingowym grozi pozew na 234 miliardy euro. To równowartość biliona złotych. Za co? Za to, że ich analitycy za dużo czasu spędzili w rachunkach, a za mało na kontemplacji dzieł Leonarda czy architektury Florencji - tak - nieco ironicznie - pisze dziś "Financial Times".

Włoski państwowy audytor - Corte dei Conti - wysłał do największych agencji ratingowych zawiadomienia o tym, że mogły postępować nielegalnie. Naruszenie prawa miało polegać m.in. na tym, że tnąc rating Włoch nie uwzględniły bogatego dziedzictwa kulturowego i naturalnego Italii. A to przecież - jak piszą włoscy urzędnicy - jest podstawą gospodarczej siły Włoch.

Agencje S&P i Moody's odrzucają oskarżenia nazywając je "błahymi" i pozbawionymi sensu. Fitch twierdzi, że będzie współpracował z Corte dei Conti, aby wyjaśnić wątpliwości. Jednocześnie zapewnia jednak, że jego oceny były prawidłowe.

Akcja władz Włoch to kolejny dowód na irytację rządów działaniami agencji ratingowych - Stany Zjednoczone wytoczyły S&P proces na 5 miliardów dolarów - ale w tym przypadku chodziło o zbyt wysokie ratingi przyznawane produktom bankowym, które potem okazały się niemal bezwartościowe i pogrążyły m.in. bank Lehman Brothers przyczyniając się do wybuchu kryzysu w 2008 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane