• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Włosi wyciągają Pandę z Polski

Włosi wyciągają Pandę z Polski
Foto: TVN24 Foto: Panda tylko dla Włochów

Fiat wydaje się coraz bardziej ulegać protekcjonistycznym naciskom włoskich polityków i związkowców. Władze koncernu zapowiedziały, że zamierzają zainwestować i zwiększyć produkcję aut. Tyle, że głównie we Włoszech. Ma się tam m. in. przenieść z Polski produkcja popularnej Pandy.

- Do 2012 roku Fiat zamierza zwiększyć produkcję z 650 tysięcy do około 900 tys. aut rocznie - zapowiedział dyrektor generalny koncernu Sergio Marchionne na spotkaniu w Rzymie z przedstawicielami rządu i związkowcami.

W tym celu Fiat zamierza zainwestować osiem mld euro w fabryki koncernu. - Mamy ambitny plan, przede wszystkim dla Włoch - podkreślił Marchionne. Tam sytuacja koncernu nie wygląda najlepiej. W ciągu roku ma zostać zamknięta fabryka w Termini Imerese na Sycylii, przeciwko czemu już protestują związkowcy. Wygląda na to, że skutecznie.

- Czysty rachunek ekonomiczny miałby bolesne konsekwencje, a tego nikt nie chce. Wyłączna troska socjalna z kolei doprowadziłaby do upadku firmy - tłumaczył szef turyńskiego koncernu.

Przeciągnąć "dojną" Pandę

Deklaracja Sergio Marchionne nie wróży nic dobrego dla fabryki Fiata w Tychach, która jako jedyna obecnie produkuje popularną w Europie Pandę. - Za trzy lata będziemy mogli mówić, że Pomigliano d'Arco [włoska fabryka Fiata pod Neapolem - red.] jest drugą co do wielkości fabryką Fiata we Włoszech, bo Panda zagwarantuje produkcję na wielką skalę - powiedział także Marchionne. Nie sprecyzował, czy oznacza to wyłączną produkcję Pandy w tej fabryce.

Przenosząc produkcję nowej wersji Pandy pod Neapol, Fiat spełni życzenie włoskich polityków. Narzekali oni, iż koncern z Turynu produkuje coraz więcej aut za granicą, zamiast w Italii.

Na pocieszenie tyskie zakłady miałyby przejąć produkcję mniej popularnego malucha Lancia Ypsilon z likwidowanej fabryki na Sycylii.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane