• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Włosi murem za mozzarellą

Włosi murem za mozzarellą
Foto: Reuters Foto: W obronie sera

Mimo fiaska pierwszych negocjacji z Komisją Europejską Włosi nie rezygnują z obrony białego przysmaku. Jak zapewnił rzecznik włoskiego przedstawicielstwa przy Unii Europejskiej Manuel Jacoangeli, Włochy chcą jak najszybciej rozwiązać kryzys wokół skażonej mozzarelli z Kampanii.

Komisja Europejska oceniła w czwartek jako "niewystarczające" środki podjęte przez włoskie władze w celu uniknięcia sprzedaży partii skażonej mozzarelli z regionu Neapolu i zagroziła wprowadzeniem całkowitego embarga na ten produkt. Jacoangeli oświadczył, że strona włoska przyjęła do wiadomości komunikat Komisji Europejskiej. Dodał, że Włochy wyjaśnią wszystkie aspekty związane ze sprawą skażonej mozzarelli.

Włoskie władze zapewniły Komisję Europejską, że żadna partia skażonego rakotwórczymi dioksynami sera mozzarella nie opuściła Włoch. Na południu kraju w obronie mozzareli demonstrują rolnicy.

Ser skażony śmieciami?

Problemy z mozzarellą z mleka bawolic rozpoczęły się, gdy ujawniono, że niektóre zakłady w Kampanii produkują ją z mleka zawierającego dioksyny. Ich obecność wiąże się z zaleganiem w rejonie Neapolu tysięcy ton niewywożonych miesiącami śmieci oraz nielegalnym ich zakopywaniem. Według niektórych ekspertów, w ten sposób toksyny trafiają do pasz.

Tymczasem toksykolodzy zapewniają na łamach włoskiej prasy, że znalezione śladowe ilości dioksyn nie są szkodliwe. Jednak w rezultacie alarmu czy też - jak podkreśla się w Italii - "psychozy" import tego najszlachetniejszego gatunku mozzarelli wstrzymały czasowo Japonia i Korea Południowa. W rezultacie we Włoszech zamknięto już ponad 80 wytwórni mozzarelli.

jaś/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane