• rozwiń

Włosi kupują polskie auta

Włosi kupują polskie auta
Foto: TVN24 Foto: Eksport aut z roku na rok rośnie

Samochody za ponad 9 mld euro wyeksportowano z Polski w ciągu pierwszych 7 miesięcy tego roku. Najwięcej wyprodukowanych w naszym kraju samochodów trafia do Niemiec i Włoch.

Eksport polskich produktów motoryzacyjnych jest wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o ponad miliard euro. To 13-procentowy wzrost. W samym tylko lipcu br. wartość tego eksportu wyniosła prawie 1,3 mld euro, czyli była o 10,09 proc. większa niż przed rokiem.

Większość eksportu produkowanych w Polsce samochodów, silników, części i kompotentów trafia na rynki Unii Europejskiej - 87,65 proc. Najważniejszym rynkiem zbytu pozostają Niemcy, dokąd trafiło 25,31 proc. całości tego eksportu. Drugie miejsce przypadło Włochom - 20,08 proc. Do nich również trafia najwięcej wytworzonych w naszym kraju aut. Od stycznia do lipca były to samochody o wartości 1,3 mld euro. Po około 6 proc. eksportu do UE przypada na Hiszpanię, Wielką Brytanię i Francję.

Od lat największy udział w eksporcie mają od lat samochody osobowe i towarowo-osobowe. Ich eksport wynosi 36 proc. całości eksportu branży.

Jak wyliczają eksperci Polskiej Izby Motoryzacji, która przeprowadziła badania, wartość eksportu z Polski przemysłu motoryzacyjnego w całym 2007 r. osiągnie co najmniej 16,2 mld euro.

prm

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane