• rozwiń
  • WIG20 2160.15 +0.25%
  • WIG30 2445.48 +0.23%
  • WIG 57014.37 +0.41%
  • sWIG80 11471.51 +0.18%
  • mWIG40 3645.93 +0.69%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:49

Dostosuj

Włochy tną wydatki

Włochy tną wydatki
Foto: sxc.hu Foto: Cięcia wydatków z włoskiego budżetu odczują wszystkie sektory

Włoska Izba Deputowanych zaakceptowała w czwartek w głosowaniu rządowy program oszczędności, który ma w ciągu dwóch najbliższych lat zatrzymać w budżecie prawie 25 miliardów euro. Cięcia dotyczą wydatków niemal na wszystkie sektory.

Centroprawicowy gabinet argumentuje, że wielka operacja finansowa, zwana "manewrem" (manovra), i wynikające z niej "poważne wyrzeczenia" oraz cięcia w nakładach na niemal wszystkie sektory i dziedziny życia społecznego i publicznego są bezwzględnie konieczne, by Włochy uniknęły losu pogrążonej w kryzysie Grecji.

Mniejsze pensje posłów i ministrów

Pakiet przewiduje między innymi obniżenie nakładów na Pałac Prezydencki, Kancelarię Premiera oraz parlament i partie polityczne. O około 10 procent zostaną obniżone pensje ministrów. Uposażenia senatorów i deputowanych będą mniejsze średnio o 1000 euro miesięcznie. Redukcja ta jednak została powszechnie uznana za symboliczną i zbyt małą, biorąc pod uwagę to, że każdy parlamentarzysta otrzymuje ponad 15 tysięcy euro miesięcznie.

O 10 procent zmniejszone zostaną też wynagrodzenia członków zarządów firm kontrolowanych przez państwo oraz dotacje na samorząd sędziowski i wiele lokalnych instytucji. Kilkanaście z nich przeznaczono do likwidacji. Ograniczenie finansowania dotyczy 72 krajowych urzędów i instytucji.

Program zakłada nałożenie dodatkowych obciążeń finansowych, na przykład opłat za przejazd drogami szybkiego ruchu, mającymi połączenie z autostradami. Taką opłatę na mocy tego pakietu już wprowadzono 1 lipca w Rzymie.

Będą protesty o płace w budżetówce

Największe kontrowersje wywołała zapowiedź zamrożenia do roku 2013 pensji w sektorze publicznym. Decyzja ta wywołała protest lewicowej centrali związkowej CGIL.

Jednak program oszczędnościowy rządu ma znacznie więcej przeciwników. Sprzeciwiają mu się poszczególne regiony kraju, pracownicy służby zdrowia. W poniedziałek przeciwko redukcjom w nakładach strajkowali włoscy dyplomaci i pracownicy MSZ.

Włochy mają dług publiczny w wysokości 115 procent PKB i aby go zmniejszyć i odzyskać wiarygodność finansową, muszą zmniejszać deficyt budżetowy.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane