• rozwiń
  • WIG20 2249.60 -0.26%
  • WIG30 2547.68 -0.16%
  • WIG 59172.43 -0.03%
  • sWIG80 11579.02 +0.29%
  • mWIG40 3776.10 +0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:39

Dostosuj

Włochy nie boją się kryzysu

Włochy nie boją się kryzysu
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: - Mój bank jest silny i zdrowy - mówi prezes UniCredit

Wpływ kryzysu finansowego, który przetacza się przez USA i Europę, będzie we Włoszech marginalny, a krajowe banki i ubezpieczyciele mają mnóstwo gotówki w razie sytuacji kryzysowej - ocenił minister finansów Włoch Giulio Tremonti.

- Konsekwencje kryzysu finansowego na włoski sektor bankowy i ubezpieczeniowy są ograniczone - powiedział Tremonti. - Płynność włoskich banków jest dostateczna - dodał. Zapewnił, że włoski rynek będzie chroniony przed spekulacyjnymi atakami.

Akcje banków jednak tanieją

Niedawno włoski bank UniCredit, właściciel Pekao SA ujawnił, że posiada m.in. wyemitowane przez zbankrutowany amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers obligacje i certyfikaty inwestycyjne o wartości nominalnej 120 mln euro.

UniCredit z aktywami przekraczającymi 1 bilion euro jest największym bankiem Włoch i znajduje się w pierwszej piątce banków europejskich. Jednak spadek kursu akcji sprawił, że jest jedynie w pierwszej dziesiątce pod względem kapitalizacji rynkowej.

W czwartek jego akcje zwyżkują na giełdzie w Mediolanie po otwarciu sesji 3,6 proc. do 2,98 euro.

UniCredit "silny i zdrowy"

W środę wieczorem prezes banku Alessandro Profumo w wywiadzie dla Tg1 zapewnił, że bank jest "solidny i zdrowy".

- Jesteśmy niezwykle solidnym i zdrowym bankiem, z dobrą dywersyfikacją i jesteśmy obecni jako czołowy bank w wielu krajach w Europie - stwierdził Profumo.

Stało się to po tym, jak w środę kurs akcji banku w Mediolanie spadł do najniższego poziomu od grudnia 1997 roku.
W tym roku akcje UniCredit zniżkowały o 49 proc.

Zachowają Pekao

- Sektor bankowy we Włoszech, zwłaszcza UniCredit nie jest narażony na globalny kryzys. Banki nie podejmowały ryzykownych decyzji, takich jak banki amerykańskie, ceny ich akcji znajdowały się pod pewną presją ale zasadnicze działania banków są naprawdę solidne. Centralny Bank Włoch podkreśla, że kapitały włoskich banków są na dostatecznym poziomie - mówi Jennifer Clark z agencji Dow Jones Italy.

- Pekao jest bardzo dochodowym i bardzo dynamicznym elementem całości koncernu i myślę, że UniCredit zdecydowanie będzie chciał te aktywa zachować - podsumowała Clark.

ram,sm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane