• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Wlk. Brytania: Asda i Tesco sprawdzają dostawców-wyzyskiwaczy

Wlk. Brytania: Asda i Tesco sprawdzają dostawców-wyzyskiwaczy
Foto: TVN24 Foto: Pracownicy często pracują w nieludzkich warunkach

Szwaczki szyjące na półki brytyjskich supermarketów Tesco i Asdy pracują po 80 godzin tygodniowo za cztery pensy za godzinę - donosi w specjalnym raporcie "The Guardian". Sieci zarzekają się, że nie będą tolerować takich praktyk.

Władze Tesco i Asdy zapowiedziały, że sprawdzą dokładnie, w jakich warunkach pracują ludzie w zaopatrujących je zakładach. Chcą przeprowadzić gruntowną kontrolę, by ujawnić prawdziwą sytuację.

Wiele organizacji zajmujących się pomocą dla krajów rozwijających się alarmowało, że łamane są tam podstawowe prawa pracownicze. Twierdzą, że firmy nie mogłyby sprzedawać swoich produktów po tak niskich cenach, gdyby nie niskie koszty. A te często obniżane są jeszcze bardziej przez wydłużanie godzin pracy robotników i zmniejszanie zapłaty. Pracujący, często w nieludzkich warunkach, nie mają gdzie poskarżyć się na niesprawiedliwość, gdyż nie mogą łączyć się w związkach zawodowych ani innych organizacjach.

Sieci handlowe odpierają zarzuty, jakoby miały tolerować takie zachowanie w swoich fabrykach tłumacząc, że ich bezpośredni dostawca zlecił na zasadzie outsourcingu pracę innej fabryce, na którą Tesco i Asda nie miały wpływu. Dodają, że ze swojej strony inwestują w zakłady w Bangladeszu, mając na uwadze rozwój tego kraju, a często na tym polu muszą działać bez niczyjej pomocy i sami rozwiązywać problemy, jakie niesie za sobą prowadzenie interesu w krajach rozwijających się.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane