• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Właściciel "Rzeczpospolitej" w kłopotach finansowych

Brytyjski koncern Mecom Media, współwłaściciel m.in. "Rzeczpospolitej" ma kłopoty finansowe i wartość jego akcji na giełdzie londyńskiej spadła o prawie 40 proc. - informują norweskie media.

Przyczyną spadku jest nieudana transakcja na holenderskim rynku medialnym, która przyniosła koncernowi straty w wysokości około 2 milionów funtów. Jak pisze wychodzący w Oslo dziennik "Dagbladed" Mecom nie dysponuje wystarczającym kapitałem i jest tak naprawdę "spółką bardzo wysokiego ryzyka".

Od kilku dni mówiono o kłopotach Mecomu. Pisały o tym m.in. dziennik "Aftenposten", specjalizujący się w problematyce medialnej, portal internetowy "Kampanje" oraz dziennik biznesowy "Dagens Naeringsliv". Pracownicy firmy w związku z sytuacją obawiają się zwolnień, sprzedarzy lub nawet likwidacji niektórych tytułów.

Czym jest Mecon?
Koncern Mecom jest jedną z największych europejskich spółek medialnych, która posiada ponad 500 tytułów prasowych o łącznym dziennym nakładzie 32 milionów. Do 1 stycznia 2008 roku miał siedzibę w Oslo, teraz - w Londynie.

Mecom Media stał się poważnym graczem na rynku medialnym, gdy w 2007 roku brytyjski finansista oraz biznesmen David Montgomery wykupił część majątku koncernu Orkla Media. Brytyjczyk zgromadził na to środki zaciągając pożyczki od szeregu funduszy inwestycyjnych.

W ten sposób w jego ręce trafiło m.in. 31 norweskich tytułów prasowych, ponadto gazety i kanały TV oraz radiowe w Szwecji, Danii, Polsce i na Ukrainie - w tym 51 proc. udziałów w "Rzeczpospolitej".

Dodatkowo Norwedzy sprzedali Montgomery'emu udziały, od 36 do 80 proc., w polskich tytułach prasowych: "Gazecie Pomorskiej", "Gazecie Współczesnej", "Gazecie Lubelskiej" i "Gazecie Codziennej", "Kurierze Porannym", "Tygodniku Ostrołęckim", "Nowinach", "Gazecie Giełdy Parkiet", "Dzienniku Wschodnim", "Echu Dnia", "Nowej Trybunie Opolskiej", "Głosie Dzienniku Pomorza".

Montgomery w Polsce
W skład majątku Mecom Media w Polsce wchodzi też: siedem drukarni, pięć kanałów radiowych: "Radio Gra Toruń, Inowrocław, Włocławek i Bydgoszcz" oraz kilka domen internetowych.

Kilka dni temu David Montgomery był w Polsce. Spotkał się z kierownictwem "Rzeczpospolitej". Mecom chce wykupić od skarbu państwa pozostałe 49 proc. udziałów w wydawcy dziennika.

jak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane