• rozwiń

Wkrótce Pekao SA jeszcze bardziej włoski

Wkrótce Pekao SA jeszcze bardziej włoski
Foto: tvn Foto: Ostatnie akcje Pekao SA rząd sprzedaje włoskiemu koncernowi UniCredit

Główny akcjonariusz Pekao SA - największa włoska grupa bankowa Unicredit - finalizuje negocjacje z polskim rządem w sprawie kupna od Skarbu Państwa reszty należących do niego akcji Pekao SA.

Unicredit jest obecnie nie tylko największą grupą bankową we Włoszech, ale i w całej strefie euro. Obecnie posiada 59,36 proc. akcji Pekao SA. Do Skarbu Państwa należy 4,1 proc. akcji banku.

Minister skarbu Aleksander Grad informuje, że wkrótce ma odbyć się spotkanie z UniCredit, na którym zostanie zawarte porozumienie w sprawie sprzedaży pozostałych w rękach rządu akcji - i ostatecznego podsumowania umowy prywatyzacyjnej Pekao.

Porozumienie z włoskim bankiem ma określić m.in. wysokość premii dla Skarbu Państwa związanej z tą transakcją. - Prowadzimy negocjacje, jaka ta premia będzie - powiedział minister Grad.

Pod koniec grudnia 2007 roku włoski bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie. Prezes UniCredit Alessandro Profumo mówił wtedy, że nie spodziewa się, aby w 2008 roku doszło do rozmów ze Skarbem Państwa na temat odkupienia przez włoski bank akcji Pekao.

UniCredit kontroluje największe banki komercyjne w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii i w Polsce.

al/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane