• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Wkrótce na świecie zabraknie czekolady? Jemy jej za dużo

Wkrótce na świecie zabraknie czekolady? Jemy jej za dużo
Foto: sxc.hu Foto: W 2020 roku deficyt czekolady ma sięgnąć miliona ton

Na świecie brakuje czekolady i co grosza, zmierzamy w kierunku trwałego jej deficytu. Wpływ na to ma coraz większy popyt ze strony krajów rozwijających się, a także rosnąca popularność gorzkiej czekolady zawierającej o wiele więcej kakao.

Ceny kakao, z którego produkowana jest czekolada, wzrosły w ciągu roku o jedną czwartą do kwoty 2 tys. funtów za tonę. W 2005 roku było to zaledwie 1,3 tys. funtów. A będzie jeszcze drożej, bo w 2020 roku popyt ma przewyższyć podaż o milion ton.

Ebola uderzyła w czekoladowy przemysł

Do deficytu czekolady przyczyniają się też coraz słabsze zbiory z plantacji kakao. Trawią ją susze, choroby, problemem jest także wirus ebola, który przyczynił się do zmniejszenia zbiorów w Afryce Zachodniej. Ryzyko epidemii nie pozwoliło na zatrudnienie takiej samej liczby pracowników do zbiorów. A 70 proc. światowego kakao pochodzi właśnie z Afryki Zachodniej.

Dodatkowo coraz większy głód na czekoladę odczuwają takie kraje rozwijające się jak Chiny. Rosnące zainteresowanie czekoladą pokazują wyniki sprzedaży szwajcarskiego potentata, firmy Barry Callebaut, która  sprzedała w Azji o 9,3 proc. więcej czekolady niż przed rokiem. Z kolei w obu Amerykach sprzedaż wzrosła o 5,3 proc.

Firmy zajmujące się produkcją czekolady w związku z realną groźbą niedoboru surowca zwiększają nakłady na plantacje. I tak Mars otworzył na terenie stanu Kansas, plantację kakao wartą 170 mln funtów, natomiast Barry Callebaut zainwestowała w swoją fabrykę w Sao Paulo w Brazylii 7,3 mln funtów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane