• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wizy do USA - UE nam pomoże

Wizy do USA - UE nam pomoże
Foto: TVN24 Foto: Komisja Europejska wspiera polskie wysiłki o bezwizowy wjazd do USA

Komisja Europejska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o zniesienie wiz dla obywateli wszystkich krajów UE - poinformował w Warszawie wiceprzewodniczący Komisji Jacques Barrot. Ameryka jeszcze nie udzieliła odpowiedzi - dodał.

- Potwierdzam moją wolę zniesienia dla wszystkich obywateli UE obowiązku wizowego w Stanach Zjednoczonych - mówił na konferencji prasowej unijny komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo. Wyjaśnił, że w tej sprawie napisał do amerykańskiego sekretarza stanu odpowiedzialnego za politykę bezpieczeństwa, ale nie dostał jeszcze odpowiedzi.

W zamian za zniesienie wiz Unia zadeklarował poszanowanie dla pewnych zasad bezpieczeństwa, np. dotyczących transportu lotniczego, oraz postarałaby się rozwiązać problem powrotu do Europy tych obywateli Unii, którym skończyła się wiza i nielegalnie pozostają na terenie Stanów Zjednoczonych.

Jak powiedział, takie działania uzupełniają starania naszego kraju dotyczące zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków udających się do USA.

- Cieszy, że uzyskujemy tak mocnego sprzymierzeńca - powiedział wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna po spotkaniu z Barrotem. - Głos UE jest zawsze silniejszy od głosu pojedynczego kraju.

Do Europy też bez wiz

Barrot poinformował, że zwróci się do unijnej Rady Ministrów o ułatwienie polityki wizowej dla obywateli krajów sąsiadujących z UE, w tym Ukraińców, ale także dla Gruzinów.

- Jest paradoksem, że obywatele Gruzji więcej płacą za wizę Schengen niż obywatele Rosji. Jest niedopuszczalne utrzymywanie sytuacji, w której Gruzini z paszportami rosyjskimi mają większe ułatwienia, niż Gruzini z paszportami gruzińskimi - tłumaczył.

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, w którym uczestniczył Barrot, rozmawiano o problemach w ruchu przygranicznym, w tym konieczności posiadania wiz przez obywateli spoza UE po wejściu Polski do strefy Schengen.

Odkąd Polska weszła do strefy Schengen Ukraińcy nie dostają już bezpłatnych i wielorazowych polskich wiz, lecz tzw. wizy schengeńskie w cenie 35 euro. Polacy, tak jak obywatele innych państw UE, podróżują na Ukrainę bez wiz.

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane