• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Temat: Bitcoin

Wirtualna bańka prysła? Kurs bitcoina spada

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Kurs bitcoina od początku lutego spadł o ponad 20 proc. Cyfrowej walucie nie pomagają też kolejne kradzieże i ataki hakerów. TVN24 Biznes i Świat sprawdza, czy to początek końca wirtualnego pieniądza.

Ostatnio nad wirtualną walutą zbierają się czarne chmury. Inwestorzy, którzy uwierzyli w moc cyfrowego pieniądza przeżywają trudne chwile. Kurs bitcoina w ostatnich miesiącach gwałtownie spada. W listopadzie ubiegłego roku za jednego bitcoina (BTC) na BitStamp USD, czyli platformie wymiany tej waluty trzeba było zapłacić ponad tysiąc dolarów. Obecnie jego wartość wynosi około 650 dolarów.

Co dalej?

Przemysław Gerschmann, analityk Deutsche Banku twierdzi, że ostatnie zawirowania nie oznaczają wcale początku końca wirtualnej waluty.

- Bitcoin nadal ma praktyczne zastosowanie. Znaczna część całego biznesu zawiązanego z walutą nie jest zależna od jego obecnej ceny. Liczy się jego popularność oraz to, aby w coraz większej ilości punktów sprzedażowych można było go używać - twierdzi Przemysław Gershmann.

Wiarygodności waluty nie poprawiają też kolejne ataki hakerów. W ubiegłym tygodniu z platformy internetowej Silk Road 2 skradziono bitcoiny o wartości 2,6 mln dolarów. Ostatnio wirtualna giełda miała też problemy techniczne.

- Kłopoty wirtualnej waluty wynikają głównie z pewnego błędu technicznego, który umożliwiał manipulację przy dokonywaniu wpłat i wypłat. Przez ten błąd nie można ukraść bitcoinów, ale można sprawić, że wypłacimy pieniądze z giełdy, a ta nie będzie widzieć tej transakcji - wyjaśnia analityk.

Waluta wirtualna

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.

Aby go napełnić, użytkownik musi wysłać trochę prawdziwej gotówki na numer otrzymany przy instalacji programu lub wykonać pracę, za którą będzie wynagrodzony właśnie w cyfrowej walucie. Globalna liczba bitcoinów na świecie jest ograniczona do 21 milionów, co ma na celu utrzymanie ich wartości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane