• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wiosną zapłoną opony?

Wiosną zapłoną opony?
Foto: TVN24 Foto: Wiosna przyniesie płacowe protesty?

W polskich firmach nabrzmiewają spory płacowe. Sytuację podgrzewają zbliżające się wybory władz w związkach zawodowych - zauważa "Rzeczpospolita". Ponieważ związkowcy zauważyli, że ich firmy mają całkiem niezłą sytuację finansową, żądania płacowe będą rosły.

"Rzeczpospolita" wylicza firmy, w których ostatnio ogłoszono spory zbiorowe: PKN Orlen i zależna od niego spółka chemiczna Anwil, chemiczna firma Synthosa (kontrolowana przez Michała Sołowowa), Zachem z grupy Ciech, lotnicza firma Avio Polska z Bielska-Białej, fabryka Bison-Bial z Białegostoku, motoryzacyjna firma Nexteer Automotive (dawnej Delphi). Spory w KGHM Polska Miedź trwają już od wielu miesięcy.

Płacowe oferty zarządów spółek są nadzwyczaj oszczędne w porównaniu z żądaniami związkowymi, a np. w Orlenie, Anwilu czy Zachemie – zarządy w ogóle nie chcą podnosić wynagrodzeń. Związkowcy już zapowiadają: jeśli nie uda się porozumieć z pracodawcami, będą protesty, a nawet strajki. W koncernie energetycznym Energa strajk ostrzegawczy już się odbył. prawa

Spory rosną

– Mamy sygnały, że liczba sporów zbiorowych może wzrastać – mówi “Rz” prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski. Jego zdaniem, głównym powodem jest kampania wyborcza w związkach zawodowych. Ale, jak przyznaje szef KPP, pracownicy dostrzegli, że wyniki finansowe ich przedsiębiorstw wcale nie są takie złe.

– Skoro kraj wychodzi z kryzysu, firma osiąga dobre wyniki, a my mimo redukcji zatrudnienia utrzymujemy produkcję, to możemy się domagać podwyżki płac – mówi wprost cytowany przez gazetę Wojciech Ilnicki, szef “S” z należącej do Polskiej Grupy Energetycznej kopalni Turów.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane