• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Wino także z jabłek?

Wino także z jabłek?
Foto: TVN24 Foto: Czy to, co Polacy produkują w domach, jest winem?

Możliwe, że rozszerzeniu ulegnie jednak unijna definicja wina. Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego opowiedziała się za uznaniem za wino produktu otrzymanego również z innych niż winogrona owoców.

Za poprawką zgłoszoną przez polskich eurodeputowanych, zezwalającą na produkcję - i nazywanie - takich wyrobów jak "wino owocowe", "wino jabłkowe", czy "wino porzeczkowe", głosowało 32 posłów, a 10 było przeciwko.

Niestety, stanowisko komisji nie jest wiążące dla rady ministrów rolnictwa państw UE. A to właśnie to ona podejmie ostateczną decyzję w sprawie definicji wina. Kwestia zostanie rozstrzygnięta prawdopodobnie w grudniu.

Za "szeroką" definicją wina oprócz Polaków głosowali także Niemcy oraz deputowani z krajów Europy Wschodniej i Północnej, gdzie wina owocowe mają swoją wielowiekową tradycję. Przeciwko opowiadali się głównie eurodpeutowani z południa Europy. Podobnego rozłożenia sił można spodziewać się także w radzie ministrów.

Wiekowa tradycja
- Tradycja produkcji wina owocowego w Polsce sięga XIII wieku i jest mocno zakorzeniona w świadomości Polaków. Dlatego nie wyobrażam sobie, żeby produkcja została zakazana - powiedział po głosowaniu europoseł PSL Czesław Siekierski. - Skoro wódkę możemy produkować ze wszystkich surowców rolnych, to dlaczego zabraniać produkcji win innych niż gronowe? - dodał, nawiązując do niedawno przegranego przez Polskę rozporządzenia w sprawie napojów spirytusowych.

W przedstawionej w lipcu propozycji reformy sektora winnego Komisja Europejska zaproponowała, by winem można było nazywać tylko alkohol wyprodukowany z winogron. To oznaczałoby zakaz nazywania winem popularnych w Polsce win owocowych. Dotychczas było to możliwe na mocy unijnego rozporządzenia z 1999 roku.


prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane