• rozwiń
  • WIG20 2183.89 -1.06%
  • WIG30 2480.63 -1.15%
  • WIG 57792.19 -1.12%
  • sWIG80 11610.55 +0.01%
  • mWIG40 3740.36 -1.82%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:59

Dostosuj

Windykatorzy ukarani za łamanie prawa

Windykatorzy ukarani za łamanie prawa
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: UOKiK ukarał nieuczciwych windykatorów

Dwie firmy windykacyjne z Wrocławia Ultimo i Kruk mają zapłacić odpowiednio 500 tys. zł i ponad 90 tys. zł. - zdecydował UOKiK. Powód? - Zastraszanie, wywieranie presji, nierzetelne informowanie o konsekwencjach niespłacenia długu oraz zawyżanie jego wartości.

Ultimo naruszyło prawo informując konsumentów m.in. o nieprawdziwych, znacznie zawyżonych kosztach procesu sądowego oraz kosztach egzekucyjnych. Formę nacisku stanowiło również informowanie o planowanym zamieszczeniu danych dłużników w Biurze Informacji Kredytowej. A zgodnie z prawem, firmy windykacyjne nie są do tego upoważnione.

Z kolei firma Kruk żądała od konsumentów spłaty kwot uznawanych przez siebie za ich zadłużenie, grożąc jednocześnie wizytami pracowników biura detektywistycznego we właściwych miejscowo oddziałach ZUS-u, co miało pomóc w ustaleniu źródeł majątku dłużników.

Nie jest to pierwsza kara nałożona przez UOKiK na spółkę Kruk. W 2005 r. prezes urzędu uznał za niedozwolone zamieszczanie przez firmę w pismach kierowanych do dłużników haseł, treści i znaków graficznych, które miały na celu zastraszanie odbiorcy.

Na decyzję UOKiK o nałożeniu kary na wrocławskie firmy wpłynął także fakt, iż spółki podpisały tzw. Zasady Dobrych Praktyk (dokument uchwalony przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych), przez co zobowiązały się do działań zgodnych z prawem, zasadami moralnymi, czy też ochrony interesów klienta.

Firmy mogą odwołać się od wyroku Urzędu do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane