• rozwiń

Windows XP odchodzi do lamusa. Pracuje na nim 95 proc. bankomatów. Co z nimi?

Windows XP odchodzi do lamusa. Pracuje na nim 95 proc. bankomatów. Co z nimi?
Foto: shutterstock.com Foto: Początkowo Microsoft planował "porzucić" XP już 8 kwietnia tego roku

Microsoft zapowiedział, że od lipca 2015 roku przestanie technicznie wspierać system operacyjny Windows XP. Dwunastoletnie oprogramowanie jest coraz rzadziej używane w komputerach, ale nadal obsługuje 95 proc. bankomatów na świecie. Specjaliści przekonują, że - jeżeli operatorzy ich nie zaktualizują - mogą się one stać się łatwiejszym celem ataków cyberhakerów.

Microsoft początkowo wyznaczył termin "uśmiercenia" Windowsa XP na 8 kwietnia br., ale kilka dni temu przełożył go na 14 lipca przyszłego roku.

Potentat z Redmond ograniczył się przy tym do lakonicznego komunikatu: "Efektywność zabezpieczeń przed szkodliwym oprogramowaniem na pozbawionym wsparcia producenta systemie będzie ograniczona".

Czas na zmiany

Oznacza to, że operatorzy bankomatów powinni wymienić system operacyjny na nowszy - np. Windows 7. W przeciwnym razie maszyny nie będą chronione przed pojawiającymi się nowymi zagrożeniami np. ze strony cyberprzestępców.

Tymczasowym rozwiązaniem może być podpisanie z Microsoftem umowy o przedłużenie zabezpieczenia technicznego. To kosztowne rozwiązanie, ale pozwalające zyskać czas na niezbędną wymianę oprogramowania. Niestety, część ze starszych maszyn w ogóle nie jest w stanie sprawnie obsługiwać nowych systemów. Zmusi to właścicieli bankomatów do kosztownej wymiany maszyn.

W lepszej sytuacji są banki i operatorzy, którzy są właścicielami bankomatów obsługiwanych przez specjalną wersją XP embedded. Będzie ona wspierana przez Microsoft do końca 2016 roku.

Co w Polsce?

Tak właśnie jest w przypadku największej niezależnej sieci bankomatów w Polsce - Euronetu. - Bankomaty Euronet korzystają ze specjalnej wersji Windows XP embedded, której wsparcie Microsoft zapewnia do 2016 roku - wyjaśnia Cezary Drycz, dyrektor ds. wsparcia i rozwoju w Euronet Polska.

- Wymiana oprogramowania zostanie przeprowadzona przez zakończeniem okresu wsparcia obecnie stosowanej wersji, najprawdopodobniej jeszcze w 2015 roku - dodaje. Drycz zaznacza również, że wszystkie bankomaty Euronetu zostały już dostosowane do wymagań umożliwiających migrację na wyższą wersję Windows.

Z kolei ING Bank Śląsk, właściciel ponad 1200 bankomatów i wpłatomatów w Polsce, już teraz zdecydował się na aktualizację systemu operacyjnego w swoich maszynach. - Proces wymiany oprogramowania w naszych bankomatach już się rozpoczął - wyjaśnia Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING.

- Nawet gdyby pierwotny termin podany przez Microsoft pozostał bez zmian (8 kwietnia 2014 - red.), to i tak nasze maszyny byłyby bezpieczne - przekonuje Utrata. - Dostaliśmy gwarancje od producenta bankomatów, że wówczas on przejąłby na siebie zabezpieczenie oprogramowania - dodaje Utrata.

Dłuższe życie XP

Co jednak z tymi bankomatami, które zostaną bez rozszerzonego wsparcia? Zdaniem ekspertów nie powodów do przesadnych zmartwień.

- Mamy podobną sytuację do tej z 2000 r., kiedy zapowiadano, że komputery przestaną działać - tłumaczy Rob Evans z Nautilus Hyosung w rozmowie z "BusinessWeek". Jego zdaniem branża technologiczna i z tym razem sobie poradzi. - Od 2000 r. jesteśmy przygotowani na podobne zdarzenia - dodaje.

Liczba wszystkich bankomatów na świecie szacowana jest na 3 mln, z czego ponad 400 tys. znajduje się w USA. W Polsce mamy 18 tys. maszyn.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane