• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Wikipedia to dopiero początek całej biblioteki"

"Wikipedia to dopiero początek całej biblioteki"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: "Wikipedia to dopiero początek całej biblioteki"

- Zawsze mówiłem, że Wikipedia, jak każda encyklopedia - to tylko wstęp do całej biblioteki. Moja nowa firma buduje jej resztę - powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes założyciel Wikipedii Jimmy Wales.

Przebywający aktualnie w Davos Wales zdradził kilka szczegółów projektu. - Mamy 12 tysięcy różnych stron w 96 językach. Różne społeczności budują dla nas strony o grach komputerowych, o polityce, strony humorystyczne - mnóstwo tematów. Jest to więc spory projekt. Mamy też duże centrum rozwojowe w Polsce - powiedział.

- Kiedy myślimy o tradycyjnej bibliotece, widzimy tej wielkości zbiór książek - to encyklopedia. My budujemy resztę zbioru - rozmaite książki, pisane przez wielu użytkowników - dodał.

Wales uważa, że przed całym internetem rysuje się jasna przyszłość. - Myślę, że w czasach kryzysu ludzie będą potrzebować oszczędnych sposobów na zdobycie informacji i docieranie do rozrywki. Jestem pewny, że internet będzie sobie radził - zaznaczył.

Internet dojrzewa

Jak dodał, mimo, że internet wciąż pozostaje młodym medium, staje się coraz bardziej dojrzały. - Dziś, w odróżnieniu od ostatniego boomu, mamy już ustalone modele biznesowe, a rynek reklamy internetowej działa prężnie. Teraz mamy już szerszą wiedzę o tych zjawiskach, a to da nam wiele możliwości na kolejne lata - powiedział.

Wales pochwalił też polskich współtwórców Wikipedii. - Polska wersja Wikipedii należy do największych, tworzy ją bardzo aktywna społeczność. W Polsce jesteśmy naprawdę silni - podsumował.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane