• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Wikileaks ujawni tajemnice szwajcarskich banków

Rudolf Elmer, były pracownik szwajcarskiego banku Julius Baer przekazał dziś szefowi Wikileaks Julianowi Assange'owi płyty CD wypełnione danymi klientów trzech szwajcarskich banków. Są wśród nich renomowane firmy, politycy, biznesmeni i artyści, którzy mieli unikać płacenia podatków ukrywając swoje pieniądze w bankach w Szwajcarii i na Kajmanach. Wikileaks ma opublikować dane w ciągu kilku tygodni.

Elmer przekazał płyty Assange'owi na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej dziś w Londynie. Jak mówił, znajdują się na nich informacje na temat kont należących m.in. do ok. 40 polityków, a także innych znanych osób i firm z Wielkiej Brytanii, USA, Austrii i krajów azjatyckich. W sumie ujawnione zostaną dane ponad 2 tys. klientów trzech różnych szwajcarskich banków (jednym z nich jest Julius Baer) pochodzące z lat 1990-2009.

Elmer tłumaczył, że ujawnia informacje, by "wyedukować społeczeństwo". - Sądzę, że jako bankier mam prawo zareagować, jeśli dzieją się złe rzeczy. Jestem przeciw systemowi. Wiem jak on funkcjonuje i chciałem pokazać innym, że szkodzi społeczeństwu - wyjaśniał Elmer.

Wkrótce w internecie

Obecny na konferencji Assange, podkreślał, że przekazane przez Elmera materiały zostaną opublikowane przez portal Wikileaks, kiedy tylko zostaną przeanalizowane i zweryfikowane, co może potrwać kilka tygodni.

To nie pierwszy raz, kiedy Elmer przekazuje objęte tajemnicą bankową informacje Wikileaks. Jeszcze jako pracownik banku Julius Baer i dyrektor placówki na Kajmanach udało mu się wykraść poufne dane, które miały potwierdzić, że bank pomaga majętnym klientom w obchodzeniu przepisów podatkowych. Szwajcar stracił posadę w Julius Baer w 2002 roku. W najbliższą środę stanie przed szwajcarskim sądem w związku z zarzutem ujawnienia tajemnicy bankowej.

bgr//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane