• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

WiFi na pokładzie brytyjskich samolotów w 2016 roku? Jest porozumienie

WiFi na pokładzie brytyjskich samolotów w 2016 roku? Jest porozumienie
Foto: britishairways.com Foto: British Airways udostępni internet na pokładzie samolotu podczas rejsu?

Być może pasażerowie British Airways na trasach europejskich już wkrótce będą mogli sprawdzać pocztę podczas lotu, pisać na Facebooku i oglądać filmy w streamingu. Jak donoszą brytyjskie media, wszystko dzięki wprowadzeniu szybkich łączy szerokopasmowych WiFi na pokładach samolotów podczas lotu. Ma to umożliwić współpraca z firmą satelitarną Inmarsat.

Jak pisze The Daily Mail, linie lotnicze mają nadzieję, że porozumienie z Inmarsat pomoże przewoźnikowi wyprzedzić rywali w kwestii szybkiego i niezawodnego internetu w całej europejskiej przestrzeni powietrznej.

Za trzy lata?

Usługa może wystartować na krajowych trasach w Wielkiej Brytanii w ciągu trzech lat. Potem może zostać rozciągnięta na całą Europę. Nie wiadomo jednak, ile to będzie kosztować. Podobne usługi w Stanach Zjednoczonych - nazywane Gogo - kosztują 5 dolarów za godzinę lub 17 dolarów za dostęp 24-godzinny.

Europa na tle USA pozostaje daleko w tyle. Za oceanem internet dla podróżujących samolotem jest już powszechnie dostępny.

Firma Inmarsat planuje wydać 450 mln dolarów na stworzenie w Europie podobnych usług, do jakich mają dostęp pasażerowie za oceanem. Ponad połowa z tych pieniędzy zostanie przeznaczona na start nowej satelity o nazwie Europasat, która dostarczy sygnał na pokład samolotu. Oczekuje się, że satelita będzie gotowa do uruchomienia na orbicie w 2016 roku.

Inmarsat planuje też zbudować w ciągu najbliższych sześciu lat sieć 300 stacji naziemnych w całej Europie. Ma do tego zostać użyta technologia 4G.

Także inne linie?

Przed rozciągnięciem usługi na całą Europę British Airways będzie testować usługę na krajowych trasach. W ubiegłym roku linie te wprowadziły możliwość korzystania z urządzeń elektronicznych podczas startu i lądowania. Wszystko po tym, jak złagodzone zostały przepisy europejskie.

Szef Inmarsat Rupert Pearce podkreślił, że do 2020 roku ten biznes będzie liczony w miliardach dolarów. Ma też nadzieję na współpracę z innymi europejskimi liniami lotniczymi.

Kate Thornton, szefowa produktu i obsługi w BA podkreśliła, że linie lotnicze mogą stać się "liderem nowej ery na pokładzie" w Europie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane