• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Więzienie za podróbkę

Więzienie za podróbkę
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Za tanią podróbkę możemy słono zapłacić

Posłanka PiS Jolanta Szczypińska przyłapana z podróbką torebki Coco Chanell naraziła się jedynie na uszczypliwe komentarze. Gdyby jednak zdarzyło jej się pojechać z nią do Francji czy Włoch, to nie dość, że wróciłaby bez torebki, ale jeszcze ze sporym mandatem lub nawet wyrokiem.

Z wakacji w Turcji czy Chinach przywieźć można opaleniznę, setki zdjęć, miłe wspomnienia i niedrogie "luksusowe" torebki czy "markowe" ubrania. Sprawa może się jednak skomplikować, gdy zechcemy z nimi wjechać choćby do Włoch czy Francji. Tam - możemy być pewni - że celnicy dokładnie sprawdzą, czy są autentyczne. I jeśli ten test oblejemy - czekają nas poważne problemy. Ale jeśli już nawet z naszą torebką przemkniemy przez kontrolę na lotnisku, musimy pamiętać, że w Unii Europejskiej celnicy mają prawo sprawdzić nas nie tylko podczas przekraczania granicy.

- Za posiadanie podróbek grozi odpowiedzialność - grzywna do 300 tys. euro oraz pozbawienie wolności do trzech lat - mówi Tomasz Koryzma, radca prawny Baker & McKenzie.

Polskie prawo jest jeszcze bardzo łagodne i dlatego torebka Jolanty Szczypińskiej mogła umknąć uwadze celników. Bagaż nie podlegający ocleniu może mieć maksymalną wartość 175 euro. Gdyby choć przez myśl im przemknęło, że posłanka przekracza granicę z prawdziwą Coco Chanel pod ręką, natychmiast kazaliby jej ją oclić.

Według niedawnej decyzji polskiego Sądu Najwyższego - posiadanie podróbek nie jest paserstwem. Wkrótce jednak prawo na terenie całej Unii Europejskiej będzie prawie tak samo restrykcyjne jak we Francji.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane