• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Wiesiołek zastąpi Skrzypka - także w RPP

Wiesiołek zastąpi Skrzypka - także w RPP
Foto: TVN24 Foto: Piotr Wiesiołek na czele NBP i RPP

- Przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej jest Piotr Wiesiołek - poinformowała w poniedziałek po posiedzeniu RPP członek rady Elżbieta Chojna-Duch. Dodała, że on będzie zwoływał kolejne posiedzenia Rady aż do wyboru nowego prezesa banku centralnego.

W poniedziałek przed południem członkowie RPP spotkali się po raz pierwszy bez przewodniczącego Sławomira Skrzypka, który zginął w sobotniej katastrofie samolotu. Scenariusze były dwa: że Rada wybierze nowego przewodniczącego, do czasu, aż zastąpi go nowy prezes Narodowego Banku Polskiego (którego p.o. także jest Wiesiołek - red.), albo osobę prowadzącą jej następne spotkania. Zdecydowano się na wariant pierwszy.

Wiesiołek ma mieć pełne kompetencję przewodniczącego, w tym głos rozstrzygający, gdyż pełne gremium RPP to 10 osób. Zdecydowano tak po zapoznaniu się z ekspertyzą prawną zezwalającą na taki krok. Wcześniejsze założenia mówiły o tym, że nowym przewodniczący ma być tylko przewodniczącym posiedzeń, a nie Rady

Jak poinformowano w komunikacie po posiedzeniu Rady, jej kolejne posiedzenie ma odbyć się zgodnie z harmonogramem 20 kwietnia.

Możemy być spokojni

Choć zdania są podzielone, to większość ekspertów ocenia, że z wyborem nowego prezesa NBP nie trzeba się spieszyć. Zwłaszcza, że wiceprezes Piotr Wiesiołek "jest dobrą osobą na dobrym miejscu".

- Ma ogromne doświadczenie w bankowości. Świetnie wie też, jak funkcjonuje tak specyficzna organizacja jak bank centralny, ponieważ jest jego wiceprezesem od dwóch lat. Jestem pewien, że znakomicie wywiąże się ze swoich obowiązków - uspokaja w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Dariusz Filar, który do lutego 2010 r. współpracował z zarządem NBP jako członek RPP. - To znakomity, przygotowany merytorycznie specjalista. Poza tym jest jeszcze cała reszta zarządu NBP, składająca się z ekspertów najwyższej klasy, z ogromnym dorobkiem naukowym - podkreśla zaś prof. Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pozostali ekonomiści także są spokojni o finansową sytuację kraju. - Jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe kraju, to żadnego zagrożenia nie ma. Nie ma potrzeby podejmowania żadnych nagłych decyzji - podkreśla Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich. Nikt nie sugeruje również, by nadszarpnięta miała być ciągłość i wiarygodność finansowa Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ O TRAGEDII

Oni zginęli - lista

Tu możesz złożyć kondolencje

ktu/sk/kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane