• rozwiń
  • WIG20 2192.06 +0.02%
  • WIG30 2489.79 -0.07%
  • WIG 57930.86 -0.21%
  • sWIG80 11620.75 0.00%
  • mWIG40 3784.14 -1.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:32

Dostosuj

Wiemy, jak wydawać unijną kasę

Wiemy, jak wydawać unijną kasę
Foto: TVN24 Foto: Najbardziej widoczne są inwestycje infrastrukturalne

Drogi, koleje, lotniska, wodociągi i kanalizacje - to najbardziej widoczne inwestycje, do których wykonania posłużyły unijne pieniądze. W tym roku wydamy rekordową sumę unijnych środków, bo aż 22,5 mld zł - wyliczyła "Rzeczpospolita". A to aż o dwie trzecie więcej niż w ubiegłym roku.

Doliczając wkład własny (do każdego unijnego euro Polska dokłada co najmniej 15 eurocentów z budżetu), dzięki Unii realizowaliśmy projekty o wartości 35 mld zł. Oprócz inwestycji infrastrukturalnych, unijne środki przeznaczono m.in. na pomoc bezrobotnym, szkolenia dla pracowników i urzędników oraz wsparcie inwestycji przedsiębiorców, uczelni i administracji publicznej.

Więcej pracy, mniej zaległości

Zdaniem ekonomistów, dzięki unijnemu wsparciu, nadrabiamy wieloletnie zaległości. - Gdyby nie pieniądze z Unii, w czasie kryzysu prawdopodobnie znowu odłożylibyśmy na przyszłość wiele koniecznych projektów – komentuje w rozmowie z dziennikiem główny ekonomista Raiffeisen Banku, Jacek Wiśniewski. Dzięki tym projektom, zwłaszcza infrastrukturalnym, powstaje też dużo nowych miejsc pracy.

Odkąd należymy do Unii Europejskiej, otrzymaliśmy już ponad 66 mld zł dotacji. W tym roku wydatki z unijnych pieniędzy mają o 4 proc. przekroczyć założenia resortu rozwoju regionalnego.

mon//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane