• rozwiń
  • WIG20 2314.26 -0.31%
  • WIG30 2655.69 -0.38%
  • WIG 60217.60 -0.26%
  • sWIG80 11927.95 +0.19%
  • mWIG40 4065.56 -0.15%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:24

Dostosuj

Wielkie pompowanie cen żywności

Wielkie pompowanie cen żywności
Foto: sxc.hu Foto: Żywność w supermarketach mogłaby być tańsza

- Odkąd w 2007 roku wzrosły ceny żywności konsument płaci za produkt cenę pięciokrotnie wyższą od tej, jaką otrzymuje przy sprzedaży rolnik lub hodowca - takie wnioski płynął z czwartkowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Dlatego eurodeputowani apelują do rządów członków Unii o przyjrzenie się polityce cenowej dużych dystrybutorów żywności.

Według parlamentarzystów europejskich, duże sieci handlowe mogą nieuczciwie zawyżać ceny produktów spożywczych. Eurodeputowanych niepokoi też "fałszowanie warunków konkurencyjności" polegające m.in. na zawieraniu umów na wyłączność i stosowaniu tzw. agresywnych cen.

Państwo potrzyma niewidzialną rękę rynku

Dlatego też europarlament zwraca się do rządów, aby wprowadziły system monitorowania cen rynkowych i porównywania cen produktów w różnych krajach we współpracy z biurem statystycznym Eurostat i stowarzyszeniami producentów.

Celem monitoringu powinno być również śledzenie spadków cen u producenta i ich wpływu na ceny płacone przez obywateli. Jeśli ceny dla klientów wzrastają - podkreślali uczestnicy debaty - należy śledzić, w jakim stopniu zwiększa to dochody rolników.

Wnioski te zawarte są w uchwalonym przez Parlament Europejski dokumencie, który zaleca rządom kontrolowanie wahań cen żywności i krytykuje Komisję Europejską za to, że nie zwraca uwagi na praktyki sieci supermarketów działających na szkodę rolników i konsumentów.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane