• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Wielkie chińskie spowolnienie

Wielkie chińskie spowolnienie
Foto: EPA Foto: W ubiegłym roku stopa wzrostu chińskiego PKB wyniosła 9 proc., a rok wcześniej sięgnęła 13 proc.

Gospodarka Kraju Środka jeszcze nigdy, czyli od kiedy istnieją dane na ten temat, nie miała się tak źle. Chiński produkt krajowy brutto powiększył się w pierwszym kwartale 2009 r. zaledwie o 6,1 proc., powiadomił w czwartek urząd statystyczny w Pekinie. Zdaniem ekspertów nie potrwa to jednak długo, bowiem stymulacyjne działania Pekinu zaczynają przynosić pozytywne skutki.

W ostatnim kwartale 2008 r. chińska gospodarka rozwijała się w tempie 6,8 proc. Ankietowani przez agencję Reutera ekonomiści spodziewali się, że w pierwszych miesiącach bieżącego roku tempo wzrostu będzie niższe, lecz prognozy mówiły o około 6,3 proc.

Jak podaje agencja Reutera, stopa wzrostu chińskiego PKB nie była tak niska jeszcze nigdy, od kiedy w 1992 r. Pekin zaczął gromadzić odpowiednie dane.

Agencja Associated Press wskazuje jednak, że Chiny wielokrotnie rewidowały historyczne dane, co utrudnia porównania. Mimo to, czwartkowy odczyt wydaje się najniższy od co najmniej dekady.

Czas na wzrosty...

Najprawdopodobniej był to jednak ostatni kwartał, gdy chińska stopa wzrostu gospodarczego obniżyła się. Ekonomiści wskazują bowiem, że stymulacyjne działania Pekinu zaczynają przynosić wyraźne skutki.

W marcu produkcja przemysłowa wzrosła o 8,3 proc. rok do roku, a sprzedaż detaliczna o 14,7 proc. Inwestycje w środki trwałe w chińskich miastach skoczyły zaś w minionym miesiącu aż o 28,6 proc.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje, że w całym 2009 r. gospodarka Państwa Środka powiększy się o 6,3 proc.

... po spektakularnym upadku

Na tle pogrążonych w recesji gospodarek Europy, Japonii czy USA takie tempo wzrostu wydaje się spektakularne, jednak w porównaniu z poprzednimi latami oznacza dramatyczne spowolnienie. W ubiegłym roku stopa wzrostu chińskiego PKB wyniosła 9 proc., a rok wcześniej sięgnęła 13 proc.

Spowolnienie w chińskiej gospodarce odzwierciedla przede wszystkim załamanie w eksporcie, który stanowił jej główny motor. W marcu zagraniczny popyt na chińskie produkty zmalał o 17 proc., po spadku o blisko 26 proc. w lutym. Aby temu przeciwdziałać, rząd w Pekinie usiłuje pobudzić popyt wewnętrzny. W listopadzie na ożywienie koniunktury wydał blisko 600 mld dolarów.

sm//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane