• rozwiń

Wielki debiut z wielką pompą i wielkimi nadziejami

Wielki debiut z wielką pompą 
 i wielkimi nadziejami
Foto: TVN CNBC Foto: JSW idzie na giełdę

Na GPW zadebiutuje Jastrzębska Spółka Węglowa. Jej akcje kupiło 168 tys. osób, nie licząc instytucji. Planowany wzrost na debiucie to ok. 10 proc., co dla tych, którzy kupili maksymalną ilość akcji oznacza ponad 700 zł zysku. A wszystko to okraszone fetą na giełdzie z udziałem ministrów skarbu i gospodarki oraz piknikiem rodzinnym z koncertami Maryli Rodowicz i zespołu Brathanki zorganizowanym przez spółkę w Jastrzębiu-Zdroju.

Debiut JSW to największa oferta publiczna od początku tego roku w Polsce. Jej wartość to blisko 5,4 mld zł. Skarb Państwa zaoferował prawie 40 mln akcji spółki, które stanowią 33,1 proc. jej całego kapitału. Inwestorzy indywidualni, którzy mogli kupić maksymalnie 75 walorów, objęli w sumie 10 mln 118 tys. 563 akcje, osoby uprawnione (pracownicy JSW oraz Kombinatu Koksochemicznego Zabrze) - 499 tys. 904 akcje, a inwestorzy instytucjonalni - 28 mln 877 tys. 729 akcji. Za jeden papier trzeba było zapłacić 136 zł.

Po upublicznieniu JSW udział Skarbu Państwa pozostanie na poziomie 50,1 proc.

No to w końcu ile?

Debiut na giełdzie powinien przynieść korzyści Skarbowi Państwa, spółce, jej pracownikom, a także polskiemu sektorowi górniczemu i całej gospodarce

grad o jsw

Od momentu ogłoszenia informacji o debiucie trwa szacowanie, jaki zysk przyniesie ta inwestycja. Prognozy większości ekspertów mówią o ok. 10 proc. na debiucie.

- Jak pokazuje historia ostatnich debiutów, to debiuty były dobre. (... ) Więc być może pójdziemy tym tropem, że debiut będzie 10-12 proc, a potem wszyscy ci, którzy kupowali w celu spekulacyjnym, po prostu zaczną to wyprzedawać - mówił w TVN CNBC Grzegorz Mielcarek, prezes Investors TFI.

Oznaczałoby to, że po zapłaceniu podatku Belki inwestorzy indywidualni, którzy kupili pakiet 75 akcji zarobiliby ok. 720 zł. Dla porównania - w ofercie PZU na debiucie można było zarobić 825 zł, GPW - 275 zł, a BGŻ - ok. 50 zł.

Wielkie świętowanie

Zdaniem ministra skarbu Aleksandra Grada, który wraz z ministrem gospodarki i wicepremierem Waldemarem Pawlakiem będzie w środę na GPW, ofertę publiczną JSW już teraz można uznać za wielki sukces. - Debiut na giełdzie powinien przynieść korzyści Skarbowi Państwa, spółce, jej pracownikom, a także polskiemu sektorowi górniczemu i całej gospodarce - powiedział w ubiegłym tygodniu szef resortu skarbu. MSP oczekuje szybkiego wprowadzenia JSW do indeksu WIG20.

Z kolei Piotr Szereda, rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego, który negocjował porozumienie poprzedzające wejście spółki na giełdę, powiedział, że związkowcy z JSW mają nadzieję, iż "spółka będzie się piąć po drabinie giełdowej". Ocenił, że cena sprzedaży akcji JSW dla uprawnionych była satysfakcjonująca i świadczy o tym, że wartość JSW jest duża. - Mamy nadzieję, że wartość spółki jeszcze wzrośnie - dodał Szereda.

Poza uroczystościami na samej giełdzie wielkie świętowanie szykuje się w samym Jastrzębiu Zdroju. O godz. 17 na stadionie miejskim JSW zorganizuje piknik rodzinny, na którym wystąpią m.in. Brathanki i Maryla Rodowicz. Imprezę poprowadzi Piotr Bałtroczyk.

mkg/iga

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane