• rozwiń
  • WIG20 2197.47 -0.34%
  • WIG30 2496.37 -0.38%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:12

Dostosuj

Wielki Brat z Waszyngtonu zajrzy w nasze konta?

Wielki Brat z Waszyngtonu zajrzy w nasze konta?
Foto: TVN24.pl Foto: Amerykanie chcą mieć wgląd na transakcje finansowe

Unia Europejska zaaprobowała warunki dostępu władz USA do danych międzynarodowego systemu transferów bankowych SWIFT w ramach walki z terroryzmem - poinformowali w środę unijni dyplomaci.

W ubiegłym roku unijne i belgijskie organy kontrolne oskarżyły mający swą siedzibę w Brukseli SWIFT o łamanie przepisów o ochronie prywatności. Chodziło o zgodę kierownictwa systemu na potajemne udostępnianie jego danych amerykańskiemu ministerstwu skarbu (finansów) w ramach śledztw, dotyczących okoliczności zamachów z 11 września 2001 roku.

W następstwie tych zarzutów UE i USA podjęły negocjacje na temat zasad korzystania z bazy danych systemu SWIFT. Według źródeł dyplomatycznych, porozumienie zaakceptowane w środę przez ambasadorów państw UE zakłada przechowywanie danych nie dłużej niż przez pięć lat oraz udostępnianie ich Amerykanom wyłącznie na potrzeby walki z terroryzmem. UE wyznaczy swego przedstawiciela, którego zadaniem będzie monitorowanie przestrzegania zasad porozumienia.

Formalnie porozumienie ma zostać zaakceptowane przez unijnych ministrów w czwartek.

SWIFT, który zajmuje się transferami finansowymi na globalną skalę, stanowi współwłasność około 7800 korzystających z niego instytucji finansowych w ponad 200 krajach świata. Kierownictwo systemu twierdzi, że musiało się podporządkować amerykańskiemu nakazowi sądowemu w sprawie udostępnienia danych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane