• rozwiń

Wielki Brat będzie podglądał cię na stacji

Wielki Brat będzie podglądał cię na stacji
Foto: TVN24 Foto: PKP zainstalowały do tej pory monitoring na 22 dworcach

Stoisz godzinami w kolejce do kasy, czekasz na spóźniony pociąg, a wszystkiemu temu będzie się przyglądał kolejowy Wielki Brat. PKP SA kończą montaż systemu monitoringu wideo na 19 dworcach kolejowych w całej Polsce za 2,5 mln zł - poinformował w czwartek rzecznik spółki Michał Wrzosek.

Spółka zapowiada, że będzie bezpieczniej, bo system kamer zamontowano na dworcach w Bielsko Białej, Częstochowie, Elblągu, Gliwicach, Iławie, Inowrocławiu, Jeleniej Górze, Kędzierzynie Koźlu, Łodzi, Malborku, Opolu, Piotrkowie, Poznaniu, Rzeszowie, Skierniewicach, Słupsku, Tczewie, Toruniu i Zielonej Górze. Razem z nowo zainstalowanymi urządzeniami system będzie działał na 41 dworcach w całej Polsce. Do tej pory monitoring działał na 22 dworcach.

- W monitoring wyposażymy też wszystkie dworce, które będą remontowane w 2010 roku. Można powiedzieć, że do 2012 roku kamery będą na kolejnych 30 dworcach - powiedział PAP Wrzosek.

Według rzecznika, dzięki kamerom liczba dewastacji i drobnych wykroczeń na dworcach spada średnio o ok. 70 proc. - Ostatnio w woj. lubelskim dzięki nagraniom już po dwóch dniach udało się złapać złodziei, którzy wyrwali ze ściany i zabrali grzejnik - powiedział Wrzosek. Wyjaśnił, że łupem wandali padają najróżniejsze elementy wyposażenia dworców: od kaloryferów, przez ławki, kosze na śmieci, żarówki, po drzwi i zegary. - To może być wszystko, o ile da się wynieść - dodał.

W Polsce działa ok. tysiąca dworców kolejowych. 15 dworców obsługuje ponad 2 mln pasażerów rocznie.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane