• rozwiń

Wielki A380 flagową maszyną na mundial

Największy pasażerski samolot świata, Airbus A380 już prawie w służbie Lufthansy. Maszyna na razie jest testowana, przy okazji zachęcając potencjalnych pasażerów do podróży. Już wiadomo, dokąd poleci w pierwszy rejs: do Johannesburga, z reprezentacja Niemiec na piłkarskie mistrzostwa świata w RPA.

W tym tygodniu A380 wylądował we Frankfurcie nad Menem i na razie jest sprawdzany na tamtejszym lotnisku. Maszyna będzie nosić zresztą nazwę "Frankfurt am Mein". Oficjalne przekazanie samolotu liniom Lufthansa zaplanowano na 19 maja.

Nowy hangar

We Frankfurcie zbudowano nowy hangar do obsługi maszyny nowego typu. 180 pracowników z ośmiu zaangażowanych ćwiczy już wszystkie niezbędne procedury - od startów i lądowań, przez zaopatrzenie w prąd, wodę i żywność, po... odbiór fekaliów.

Testowe loty - jeszcze bez pasażerów - po niemieckich i austriackich lotniskach zaplanowano na przełom maja i czerwca. 1 czerwca przez cały dzień mają być ćwiczone starty i lądowania na nieodległym od naszej granicy lotnisku Lipsk/Halle, zaś 2 czerwca maszyna na krótko ma pojawić się w Dreźnie.

Trzy kolejne

6 czerwca nową flagową maszyną Lufthansy narodowa reprezentacja piłkarska Niemiec ma udać się do Johannesburga, na rozpoczynający się pięć dni później piłkarski mundial. Potem maszyna ma obsługiwać loty rozkładowe. Do jesieni Lufthansa ma otrzymać kolejne trzy maszyny tego typu.

Airbus A380 jest największym pasażerskim samolotem świata. Na dwóch pokładach może zabrać od nieco ponad 500 do ponad 800 pasażerów (w zależności od wyposażenia i ustawienia foteli). Aby sprawnie obsłużyć na ziemi maszynę tej wielkości, potrzebne jest specjalne wyposażenie w portach lotniczych.

Obecnie w Europie samoloty tego typu regularnie lądują w Londynie, Paryżu i Zurichu. Maszyny A380 dotąd latają w barwach linii Singapore Airlines, Qantas (Australia), Emirates (Dubaj) oraz Air France. Od października 2007 roku, gdy pierwszy A380 wszedł do eksploatacji, wszystkie one przewiozły ok. 4,5 miliona pasażerów - podaje producent.

//sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane