• rozwiń
  • WIG20 2191.16 -1.20%
  • WIG30 2491.33 -1.15%
  • WIG 57980.23 -0.93%
  • sWIG80 11593.27 -0.02%
  • mWIG40 3798.65 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:01

Dostosuj

Wielka ucieczka z ZUS

Wielka ucieczka z ZUS
Foto: TVN24 Foto: Mali przedsiębiorcy uciekają z ZUS

Kreatywne kombinatorstwo Polaków nie zna granic. Jak donosi "Gazeta Wyborcza" coraz więcej przedsiębiorców korzysta z usług firm, które umożliwiają im zaoszczędzenie połowy tego, co normalnie płacą na ZUS. Proceder jest legalny, tyle, że kosztował Zakład już 8 mld zł. - Tym powinno zająć się ABW - grzmią jego władze.

Według gazety już tysiące drobnych przedsiębiorców zarabia w Polsce, ale składki, i to dużo mniejsze niż w Polsce, płaci na Litwie i w Wielkiej Brytanii. Dzięki pośrednikom, których w kraju jest już kilku, zatrudniają się tam jako "konsultanci biznesowi" i wyrejestrowują się z ZUS. Zgodnie z prawem, jeśli prowadzimy w kraju firmę, a jednocześnie ktoś nas zatrudni - choćby na 1/100 etatu - w dowolnym kraju Unii Europejskiej, to nie musimy już płacić składek w Polsce.

Pośredników, którzy zatrudniają takich "konsultantów" bez bliżej określonych kompetencji można bez trudu znaleźć w internecie. Za załatwienie etatu płaci się ok 500 zł miesięcznie. Minimalna składka w ZUS wynosi dla firm 850 zł.

Skopany system i niepewna przyszłość

ZUS dostrzega już problem. - Pierwsze sygnały mieliśmy w maju - mówią pracownicy Departamentu Ubezpieczeń i Składek. Na razie jednak nic nie mogą zrobić, tylko liczyć straty. A te od początku roku szacowane są już na nawet osiem mld zł.

- Ten proceder zagraża naszemu systemowi ubezpieczeń społecznych, a więc bezpieczeństwu państwa. Sprawą powinna zająć się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - mówi zdenerwowany Jeremi Mordasewicz, członek rady nadzorczej ZUS i ostrzega, że oszczędność na składce dziś, to brak emerytury w przyszłości.

Pośrednik, z którym rozmawiała "GW", pytany, czy uważa swoją działalność za uczciwą, odpowiada: "To polski system ubezpieczeń jest nieuczciwy. Skopany do granic możliwości i kompletnie niedostosowany do realiów. Ludzie w potrzebie szukają rozwiązań korzystnych dla siebie, nie dla systemu".

mkg//mat/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane