• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Wielka susza grozi Polsce

Susza dotyka prawie 70 procent polskich gmin i 60 procent gruntów ornych - alarmują eksperci. Jak wynika z ostatniego komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, suszą zagrożonych jest ponad 2 tysiące gmin Polski. Problem ominie tylko Małopolskę.

Suszą rolniczą zagrożone są wszelkiego typu uprawy na wszystkich rodzajach gleby. A więc będzie mniej zbóż ozimych i jarych, ziemniaków, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, truskawek, roślin strączkowych, rzepaku i rzepiku, buraków cukrowych.

Według ekspertów Instytutu, susza wyraźnie rozszerzyła się w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, zwiększając swój zasięg o nowe powierzchnie w województwach: podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim oraz o północne krańce województwa podkarpackiego.

Instytut ocenia, że obszarami najbardziej dotkniętymi suszą są Wielkopolska i Kujawy, a szczególnie głęboka susza pustoszy uprawy wokół Poznania. Do obszarów szczególnie zagrożonych, należy też północno-zachodnia część województwa łódzkiego. Jedynie Polska południowa i południowo-wschodnia zagrożona jest suszą w niewielkim stopniu, chociaż obszary te w ciągu ostatniej dekady wyraźnie się zmniejszyły.

Małopolska oszczędzona, reszta cierpi

Z komunikatu wynika, że susza wystąpiła w 15 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim oraz w północnej części podlaskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz na północno-zachodnich krańcach woj. lubelskiego i podkarpackiego.

Susza nie występuje jedynie w województwie małopolskim.

lad ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane