• rozwiń

Wielka Orkiestra 1 procenta

Wielka Orkiestra 1 procenta
Foto: sxc.hu Foto: Najchętniej ofiarujemy nasz procent na chorych i niepełnosprawnych

Aż 385 milionów złotych może trafić w tym roku do różnych organizacji pożytku publicznego z pieniędzy przekazywanych przez podatników w czasie corocznego rozliczenia - szacuje "Money.pl". To 100 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym.

Ilość pieniędzy, jaka trafiła na konta poszczególnych organizacji dobroczynnych, była w 2008 roku bardzo zróżnicowana. Kwoty rozkładały się od 30 groszy (najmniejsze wsparcie nie licząc tych, co nie dostali ani grosza) do 32 milionów złotych. Spośród 5624 zarejestrowanych organizacji zaledwie 26 nie dostało ani grosza.

Najchętniej wspieramy organizacje, które za cel stawiają sobie pomoc chorym dzieciom. Stanowią ponad połowę liderów z zestawienia "Money.pl".

- Fundacja Dzieciom Zdążyć z pomocą - 32,0 mln zł
- Dzieło Pomocy św. Ojca Pio - 16,7 mln zł
- Fundacja Anny Dymnej Mimo wszystko - 11,1 mln zł
- Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce 7,2 mln zł
- Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci - 5,2 mln zł
- Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko - 4,7 mln zł
- Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia - 4,2 mln zł
- Fundacja TVN Nie jesteś sam - 3,8 mln zł
- Fundacja Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową - 3,6 mln zł
- Fundacja Ewy Błaszczyk Akogo? - 3,5 mln zł

na podstawie rozliczeń złożonych do końca kwietnia 2008


Chętniej, bo łatwiej

Gdy w 2003 roku została wprowadzona do corocznych rozliczeń możliwość przekazania 1 procenta swoich podatków na dowolną zarejestrowaną organizację pożytku publicznego, odzew Polaków nie był duży. Powodem była skomplikowana procedura przekazywania pieniędzy, która została uproszczona w 2007 roku.

Wtedy nastąpił zdecydowany wzrost - aż o 176,6 proc w stosunku do 2006 r. Podatnicy nie musieli już samodzielnie wpłacać pieniędzy - wystarczyło wypełnić odpowiednią rubrykę w formularzu PIT. Z możliwości darowizny skorzystali również przedsiębiorcy płacący podatek liniowy. W zeszłym roku (czyli w rozliczeniu za 2007) zrobił to co drugi przedsiębiorca płacący podatek liniowy.

Natomiast wśród płacących podatek na zasadach ogólnych - czyli głównie pracowników, emerytów i rencistów, pieniądze na OPP przekazał zaledwie co piąty podatnik.

sm/mlas

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane