• rozwiń
  • WIG20 2159.44 +0.16%
  • WIG30 2447.39 +0.22%
  • WIG 56981.50 +0.15%
  • sWIG80 11470.75 -0.16%
  • mWIG40 3652.33 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:56

Dostosuj

Temat: Niemcy

Wielka koalicja w Niemczech obniża wiek emerytalny. Do 63 lat

Jak odkładać na emeryturę? Odtwórz: Jak odkładać na emeryturę?
Jak odkładać na emeryturę? "Źródło: TVN24 BiS"

Rządząca w Niemczech koalicja uzgodniła szczegóły reformy emerytalnej. Po zmianach Niemcy, którzy przepracowali 45 lat będą mogli odejść na emeryturę w wieku 63 lat.

Propozycja zmiany ustawy to krok Angeli Merkel w kierunku swojego lewicowego koalicjanta - SPD. Był to jeden z warunków stworzenia rządowej "wielkiej koalicji" z CDU i CSU, która rządzi Niemcami od grudnia 2013 roku. Obniżenie wieku emerytalnego jest flagowym projektem SPD. Partia walczyła o zmianę wprowadzonego w 2007 roku prawa, które podwyższało wiek emerytalny.

Co ustalono?

Według ustaleń partii koalicyjnych na emeryturę w wieku 63 lat będą mogły przejść osoby, które przepracowały 45 lat. To główna zmiana w przygotowanej przez rządzącą w Niemczech koalicję reformie emerytalnej. - Partie koalicji doszły do porozumienia w sprawie pakietu zmian w systemie emerytalnym. To dobry przykład, jak wielka koalicja działa w praktyce - mówi Volker Kauder z CDU.

W 2007 roku poprzedni rząd z kanclerz Angelą Merkel na czele wprowadził stopniowe zwiększanie się wieku emerytalnego o dwa lata do 67. roku życia. Taki wiek miał w pełni zacząć obowiązywać w 2029 roku. Jednak kolejna i najnowsza zmiana w systemie emerytalnym zakłada, że już w lipcu osoby, które przepracowały 45 lat będą mogły już w wieku 63 lat przejść na emeryturę. Obecnie muszą one pracować do 65. roku życia.

Do proponowanych zmian sceptycznie podchodzą ekonomiści, którzy ostrzegają, że reforma uderzy w największą gospodarkę Europy. Według analityków reforma zwiększy wydatki państwa o około 900 mln euro rocznie.

Populistyczne decyzje?

Niemcy pracują dłużej od Greków, Hiszpanów i Francuzów. Zwykle przechodzą na emeryturę po ponad 37 latach pracy. Według danych Eurostatu średnia w Unii Europejskiej to 35 lat pracy.

Nic więc dziwnego, że propozycja rządu cieszy się ogromnym poparciem wyborców. Potwierdzają to także sondaże, w których ankietowani zdecydowanie opowiadają się za społecznie korzystnymi zmianami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane