• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Temat: Szef Amber Gold z zarzutami

Wielka giełda pod lupą prokuratury i KNF

Wielka giełda pod lupą prokuratury i KNF
Foto: TVN 24 Foto: Warszawska Giełda Towarowa

Na opublikowanej przez KNF liście ostrzeżeń publicznych, na której znajdował się m.in. Amber Gold, widnieje również jedna z największych i najstarszych giełd w Polsce - Warszawska Giełda Towarowa. Według nadzoru prowadzi ona działalność z naruszeniem przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Jak ustalił portal tvn24.pl, sprawą zajmuje się już prokurtura. WGT przez wiele lat powiązana była z działaczami PSL, przez pewien czas szefował jej Waldemar Pawlak.

WGT SA (bo tak oficjalnie nazywa sie teraz firma) powstała w 1995 r. jako Warszawska Giełda Towarowa SA. Jej głównym akcjonariuszem była "Fundacja na Rzecz Giełdy Zbożowo-Paszowej" storzona przez Agencję Rynku Rolnego. Umożliwia handel produktami rolnymi, paliwami i surowcami (za pośrednictwem zależnej w 100 proc. spółki e-WGT), a także kontraktami terminowymi na waluty, stopy procentowe i pszenicę. Takie instrumenty finansowe mają w założeniu pozwolić przedsiębiorcom zabezpieczyć się przed wahaniami kursowymi, często są jednak również przedmiotem spekulacji. WGT jest jedną z największych giełd w Polsce, od 1999 roku do końca 2009 roku zostało na niej zawartych ponad 391 tys. kontraktów. W jej akcjonariacie są m.in. wielkie  banki PKO BP i BGŻ.

Na czarnej liście

WGT widnieje na liście ostrzeżeń publicznych ponieważ istnieje podejrzenie, że prowadzi działalność z naruszeniem przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

KNF

Mimo to, firma znalazła się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Ta lista (ZOBACZ) to wykaz instytucji finansowych, które działają bez zezwolenia nadzoru - znajdują się na niej m.in. parabanki, takie jak Amber Gold, których klienci nie są chronieni żadnymi państwowymi gwarancjami w przypadku upadku firmy. Co ciekawe oprócz WGT na liście widnieje też 12 innych giełd towarowych z całej Polski.

"WGT widnieje na liście ostrzeżeń publicznych ponieważ istnieje podejrzenie, że prowadzi działalność z naruszeniem przepisów ustawy o obrocie instrumentami finansowymi" - tłumaczy w przesłanym nam oświadczeniu biuro prasowe KNF. I dodaje: "Prowadzenie giełdy wymaga zezwolenia, które - zgodnie z ustawą - wydaje Minister Finansów". A tego giełda nie ma.

W styczniu br. KNF złożyła zawiadomienia w tej sprawie do prokuratury. - 22 lutego prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na prowadzeniu regulowanego rynku giełdowego bez zezwolenia przez osoby reprezentujące WGT - potwierdza w rozmowie z tvn24.pl Dariusz Ślepokura z prokuratury okręgowej w Warszawie. - Grozi za to kara grzywny do pięciu milionów złotych - dodaje.

Jako świadków przesłuchano już prezesa WGT Michała Jerzaka oraz członka zarządu Artura Żura. Planowane są kolejne przesłuchania. Postępowanie ma zostać zakończone do 22 sierpnia.

Nie pierwszy raz

W naszej ocenie działalność, którą prowadzimy, nie narusza prawa, tym bardziej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

Artur Żur

Szefowie WGT zarzuty KNF odpierają. - W naszej ocenie działalność, którą prowadzimy, nie narusza prawa, tym bardziej ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - mówi w rozmowie z tvn24.pl wiceprezes Żur i dodaje, że WGT składała w Ministerstwie Finansów już dwukronie wnioski mające na celu otrzymanie zezwolenia na prowadzenie giełdy towarowej - w kwietniu i sierpniu 2006 roku. Obydwu nie rozpatrzono - jak tłumaczy Żur - z powodów formalnych. Podkreśla, że winne są przepisy, zgodnie z którymi WGT, by dostać pozwolenie, musi przekazać resortowi finansów dane osobowe, przebieg pracy i kwalifikacje wszystkich osób zatrudnionych w spółkach związanych z firmą. - To jakieś 12 tysięcy osób, to nierealne.  Poza tym, to byłoby złamanie ustawy o ochronie danych osobowych - argumentuje Żur.

Co na to ministerstwo finansów? Rzecznik resortu powiedział nam, że na nasze pytania odpowie dopiero w środę, ponieważ sprawa już trafiła do archiwum.

Działa dalej

Po dwóch nieudanych próbach uzyskania zezewolenia od MF, WGT poszła inną drogą. Zmieniła nazwę z Warszawskiej Giełdy Towarowej SA na WGT SA i zaczęła utrzymywać, że... nie jest giełdą towarową. Czym w takim razie? - Dostarczamy uczestnikom rynku możliwości zawierania transakcji, podobnie jak robią to na przykład portale aukcyjne - tłumaczy Żur i podkreśla, że jest spokojny o wynik prowadzonego obecnie przez prokuraturę postępowania. - To trzecie z kolei zawiadomienie złożone przez KNF w prokuraturze w tej sprawie. Dwa poprzednie zostały umorzone przez sąd - podkreśla.

To trzecie z kolei zawiadomienie złożone przez KNF w prokuraturze w tej sprawie. Dwa poprzednie zostały umorzone przez sąd.

Artur Żur

W rękach ludowców

WGT przez lata była związana z działaczami PSL. W 2000 r., gdy akcjonariat "Fundacji na rzecz giełdy zbożowo-paszowej" rozproszono, większość udziałów przejął Zbigniew Komorowski, współwłaściciel Bakomy, działacz PSL i poseł na sejm IV kadencji. W 2002 r. prezesem spółki został obecny z kolei sam Waldemar Pawlak, który sprawował tę funkcję do listopada 2005. Wówczas prezesem zarządu został Michał Jerzak, profesor Akademii Rolniczej w Poznaniu, który giełdą kieruje do dziś.

W 2008 r. o WGT zrobiło się głośno, gdy bohater niedawnej afery taśmowej Andrzej Śmietanko - członek PSL i prezes ówczesny zbożowego Elewarru - wydał polecenie dyrektorom oddziałów terenowych, by sprzedawali zboże wyłącznie za pośrednictwem WGT. Zrodziło to podejrzenia, że Śmietanko chce dać w ten sposób zarobić Komorowskiemu i Pawlakowi. Śmietanko tłumaczył, że dzięki sprzedaży zbóż na giełdzie, chce zmaksymalizować uzyskiwane ceny.

Obecnie w akcjonariaciem firmy nie ma już Komorowskiego - znajduje się w nim 46 podmiotów (zarówno osób fizycznych, jak i prawnych).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane