• rozwiń

Wielka ciepła Brytania

Wielka ciepła Brytania
Foto: sxc.hu Foto: Na Wyspach Brytyjskich rośnie klasa "paliwowych biedakow"

Rząd Wielkiej Brytanii chce, by najubożsi płacili mniej za energię. Udział w sfinansowaniu programu pomocy będą mieli też producenci energii.

Brytyjski premier Gordon Brown ogłosił program pomocy dla najuboższych gospodarstw domowych, które mają trudności z opłaceniem rosnących rachunków za gaz i prąd.

Uszczelnić okna

Chodzi o emerytów i gospodarstwa domowe o najniższych dochodach. Rząd chce zapłacić niektórym za energooszczędne inwestycje domowe, np. uszczelnienie pomieszczeń. Wszyscy inni otrzymają zniżkę w wysokości 50 proc. na tego typu działania.

Nadzwyczajny podatek w odstawkę

Rząd spodziewa się, że z inicjatywy tej skorzysta w najbliższym czasie ok. 6 mln gospodarstw domowych, a dalsze 5 mln do 2011 r. Potencjalne oszczędności w rachunkach za prąd i gaz dla statystycznego gospodarstwa domowego ocenia na 275 funtów rocznie.

Dostawcy i producenci energii zgodzili się wyasygnować w ciągu trzech lat na rzecz programu sumę 910 mln funtów w zamian za obietnicę rządu, iż nie zostaną obłożeni nadzwyczajnym podatkiem od zysków. Dalsze środki przekaże rząd.

W zimę dostaną więcej

Drugim elementem inicjatywy Browna jest pomoc w płaceniu wysokich rachunków za energię w miesiącach zimowych dla ok. 600 tys. gospodarstw domowych. Przysługująca im zapomoga (Cold Weather Payment) zostanie podniesiona z 8,50 do 25 funtów tygodniowo.

"Paliwowi biedacy"

Inicjatywę władz skrytykowały związki zawodowe i opozycyjna partia liberalna, uznając, iż rząd jest zbyt miękki wobec dostawców energii, którzy w sytuacji jej niedoboru korzystają z okazji do podniesienia cen.

Według ocen grupy National Housing Federation, blisko co czwarty Brytyjczyk należy do nowej kategorii społecznej "paliwowych biedaków", czyli osób, które na gaz i prąd wydają co najmniej 10 proc. przychodów.

kap/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane