• rozwiń
  • WIG20 2313.50 +1.62%
  • WIG30 2656.76 +1.58%
  • WIG 59616.71 +1.29%
  • sWIG80 11629.37 +0.57%
  • mWIG40 4061.21 +1.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:57

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Wielka Brytania zwiększa obszar poszukiwania gazu łupkowego

Krok naprzód ws. łupków? Odtwórz: Krok naprzód ws. łupków?
Krok naprzód ws. łupków? "Źródło: tvn24"

W zbliżającej się 14. rundzie licencyjnej na koncesje lądowe na poszukiwania gazu łupkowego zostanie dwukrotnie zwiększony maksymalny obszar pojedynczej koncesji - poinformował brytyjski Departament ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC).

Obecnie pojedyncza koncesja lądowa w Wielkiej Brytanii nie może być większa niż 39 mil kwadratowych (100 km kw.). DECC poinformował, że w ramach nowej rundy licencyjnej koncesje będą mieć powierzchnię 77 mil kwadratowych. Wniosek koncesyjny będzie musiał zawierać plan zagospodarowania takiego właśnie obszaru.

Duże rozproszenie

Według wiceministra ds. energii Michaela Fallona wynika to ze specyfiki złóż niekonwencjonalnych. „Gaz łupkowy, w przeciwieństwie do złóż konwencjonalnych, nie występuje w niewielkich złożach o dużej wartości, ale jest rozproszony na dużej powierzchni, na których występują pojedyncze punkty o większym nagromadzeniu surowca” – argumentował.

Zdaniem DECC pozostawienie dotychczasowego reżimu koncesyjnego mogłoby skutecznie odstraszyć firmy zainteresowane poszukiwaniem gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii. W najbliższych tygodniach brytyjski rząd planuje rozpocząć 14. rundę licencyjną na koncesje lądowe. Będzie to jednocześnie pierwsza runda licencyjna zorganizowana pod kątem specyfiki złóż niekonwencjonalnych.

Nawet 240 odwiertów

W zależności od przyjętego przez brytyjski rząd scenariusza przyznanych zostać może od 50 do 150 nowych koncesji o łącznej powierzchni od 4 do 20 tys. km kw. Takie rekomendacje zgłosiła na początku tego roku firma AMEC, której zlecono przygotowanie raportu na ten temat.

Na etapie poszukiwawczym mogłoby wówczas zostać wykonanych od 20 do 240 odwiertów (raport uwzględnia tylko odwierty obejmujące również szczelinowanie hydrauliczne). Każdy z odwiertów miałby mieć głębokość od 500 do ponad 3000 metrów, a do jego wykonania może zostać wykorzystane do 10 do 25 tys. m sześc. wody, z czego możliwe do odzyskania i ponownego wykorzystania byłoby od 30 do 75 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane