• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Wielka Brytania na równi pochyłej

Wielka Brytania na równi pochyłej
Foto: sxc.hu Foto: Ciemne chmury zbierają się nad gospodarką Wielkiej Brytanii

Gospodarka Wielkiej Brytanii znalazła się pod kreską po raz pierwszy od 16 lat. Wzrost gospodarczy w tym kraju skurczył się o 0,5 procent - ogłosił w piątek Narodowy Urząd Statystyczny.

Brytyjski PKB po raz ostatni był pod kreską w II. kwartale 1992 r. na krótko przed tzw. "Czarną Środą", gdy funt szterling gwałtownie stracił na wartości i wypadł z europejskiego systemu stabilizacji walut.

Wskaźniki pomiaru koniunktury w brytyjskiej gospodarce pogarszają się od pewnego czasu. Najnowsze dane z rynku pracy wskazują, iż liczba bezrobotnych wzrosła do 1,79 mln i przyrasta w szybkim tempie, sprzedaż detaliczna była we wrześniu niższa o 0,4 proc. i przyrasta w najwolniejszym tempie od 2,5 roku.

Akcje uciekają z Londynu

Wpływ na złe dane miał przyrost liczby bezrobotnych, rosnące ceny i trudności w uzyskaniu kredytu bankowego przez firmy i gospodarstwa domowe.

W ocenie ekonomistów, dane potwierdzają, że brytyjska gospodarka nieuchronnie zmierza ku recesji określanej jako dwa kolejne kwartały negatywnego wzrostu. Dane o PKB wywołały spadek notowań akcji, zaszkodziły obligacjom rządowym i kursowi funta, który stracił zarówno wobec euro jak i dolara.

Winni laburzyści?

Polityczny grunt dla piątkowych danych przygotował premier Gordon Brown, przyznając ostatnio w Izbie Gmin, iż recesja jest prawdopodobna z uwagi na złą kondycję globalnej gospodarki. Opozycyjna partia konserwatywna, dotychczas popierająca działania rządu zmierzające do ustabilizowania sektora bankowego, twierdzi obecnie, że laburzyści po dojściu do władzy w 1997 r. rozkręcali spiralę długu i poluzowali regulację usług finansowych, co wystawiło brytyjską gospodarkę na negatywne skutki krachu na rynkach finansowych.

kap/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane