• rozwiń

Wielcy zrobią dobry interes

Wielcy zrobią dobry interes
Foto: TVN24/Archiwum Foto: Czy właścicieli małych stacji czeka bankructwo?

Właściciele małych stacji mogą wypaść z obiegu. Jak pisze "Puls Biznesu", dostosowanie stacji paliw do norm, które wejdą w życie w 2008 r. - to koszt 2,4 mld zł.

To szansa dla dużych koncernów, które mogą wyłożyć dużo gotówki na inwestycje, a więc Lotosu i Orlenu.

Tylko 33 proc. zbiorników paliwowych w Polsce spełnia wymogi ekologiczne, które - zgodnie z rozporządzeniem resortu gospodarki - będą obowiązkowe dla wszystkich od 1 stycznia 2008 r. Chodzi o konieczność posiadania odpowiednich zabezpieczeń zbiorników na paliwo, co w skali całego rynku wymaga dodatkowych 2,4 mld zł nakładów.

Operatorzy oczekują od Ministerstwa Gospodarki wydłużenia terminu o pięć lat. Resort upiera się przy pierwotnej dacie. Zdaniem ministra, właściciele stacji mieli aż 11 lat na modernizację obiektów. Przypominać im miały o tym trzy odrębne rozporządzenia: z 1996 r., 2000 r. i 2005 r.

Decyzję o ewentualnym pójściu na rękę stacjom minister uzależnia od opinii szefa resortu środowiska na temat wpływu niezmodernizowanych stacji na zanieczyszczenie środowiska. Pisemne pytanie w tej sprawie Grzegorz Woźniak, minister gospodarki, wysłał 30 kwietnia 2007 r. Do tej pory nie dostał odpowiedzi - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Stronę małych stacji benzynowych trzyma Polska Izba Paliw Płynnych. - Większość stacji paliw budowano w latach 90., a zbiorniki paliwowe amortyzuje się przez 40 lat. Nie ma sensu ich wymieniać, skoro będą sprawne jeszcze kilkanaście lat. W takich krajach Unii Europejskiej jak Niemcy modernizacja stacji trwa od 1968 r., a są jeszcze obiekty nią nieobjęte - mówi Halina Pupacz, prezes Izby.

Co czeka stacje, które nie zdążą z modernizacją? Na razie nic, ponieważ wymóg resortu wymogiem, a przepisów wykonawczych brak. Jednak właściciele małych stacji obawiają się, że stracą koncesje.

"Puls Biznesu" podkreśla, że modernizacja pojedynczego zbiornika to spory wydatek, nawet 175 tys. zł. W Polsce działa blisko 7 tys. stacji. Jeśli przyjąć, że każda stacja ma średnio trzy zbiorniki, to koszt jej modernizacji przekroczy 0,5 mln zł. Dla małych operatorów to morderstwo.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane